Příliš mnoho nedostatků v péči o pacienty zaznamenávají ochránci lidských práv v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN). "Zejména v důsledku nedostatečného personálního zajištění může docházet k zásahům do důstojnosti a soukromí pacientů," upozorňuje ombudsmanka Anna Šabatová, která v rámci prevence navštívila som léčeben dlouhodobě nemocných. Součástí týmů, které návštěvy prováděly, byli i lékaři a všeobecné sestry. [bomba]
„Ošetřující personál je velmi přetížený, finančně podhodnocený a dělá, co je v jeho silách. V počtu, v jakém v léčebnách je, ale i přes sebevětší snahu nemůže pacientům zajistit péči na odpovídající úrovni. Tady musí pomoci ministerstvo a zasadit se o navýšení počtu personálu,“ shrnuje ombudsmanka zásadní systémový problém.
Personál nemá na pacienty dostatek času, nemůže se jim individuálně věnovat. "Z péče se vytrácí jakákoli individualizace, pacienti nejsou dostatečně podporováni v soběstačnosti, což je patrné zejména u provádění hygieny, podávání stravy či používání toalety," podtrhla ombudsmanka.
Pacienti přitom v léčebně pobývají delší dobu a není jim obvykle poskytnuto žádné soukromí. Pokoje jsou strohé, není neobvyklé, že se pacient celé dny dívá na bílou zeď, což může vést až k halucinacím.
Vybavení pokojů je až tristní.
Velkým problémem jsou také omezovací prostředky. "Používání omezovacích prostředků v léčebnách představuje velké riziko špatného zacházení," zmínila. Mnohdy je podle ní omezení pacientů nadužíváno.