Mentální bulimie se nejčastěji vyskytuje u studentek středních a vysokých škol, zhruba 4 až 15 procent. O něco menší je potom výskyt u mladých dospělých asi 1až 3 procenta. U mužů je popisováno asi 10 procent případů. Paradoxně u nás přibývá nejen obézních, ale také lidí, kteří mají z jídla strach. „Nemocní svou chorobu často tají a s léčbou mnohdy začnou pozdě. I kvůli tomu se zvyšuje počet chronicky nemocných pacientů i jejich úmrtnost,“ vysvětlila lékařka Hana Papežová, která se dlouhodobě zabývá léčbou poruch příjmu potravy. [bomba]
V roce 2016 bylo v psychiatrických ambulancích léčeno s touto diagnózou celkem 3 580 pacientů, z toho bylo 90 procent žen. "Téměř jedenáct procent z celkového počtu pacientů léčených ambulantně bylo ve věku do čtrnácti let. Necelých třicet čtyři procent bylo ve věku patnáct až devatenáct let a padesát šest procent bylo starších dvacet let," uvádí Blanka Nechanská z Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.
Nejvíce pacientů (přepočteno na 100 tisíc obyvatel daného kraje) bylo léčeno ve zdravotnických zařízeních na území Prahy (105 pacientů na 100 tisíc obyvatel kraje), následně v krajích Libereckém (46, 6), Královéhradeckém (36, 3) a Jihomoravském kraji (35, 9).
V roce 2016 bylo v psychiatrických lůžkových zařízeních (psychiatrické léčebny pro děti i dospělé a psychiatrická oddělení ostatních lůžkových zařízení) evidováno 419 hospitalizací pro poruchy příjmu potravy. Celkový počet hospitalizací pro poruchy příjmu potravy se během sledovaného období zvýšil, a to z 363 hospitalizací v roce 2010 na 419 v roce 2016. "Častěji byly hospitalizovány ženy. Muži se ve sledovaném období podíleli na celkovém počtu hospitalizací od pěti do deseti procent," vyčíslila Nechanská. Nejvíce hospitalizací v přepočtu na 100 tisíc obyvatel daného kraje bylo v roce 2016 evidováno u osob s trvalým bydlištěm v kraji Vysočina a Středočeském kraji.