Návrh Evropské komise prodloužit povolení glyfosátu na pět let bez dalších omezení prošel. Navzdory doporučení Evropského parlamentu, nesouhlasu řady evropských států a hlasu vědců i veřejnosti. "Glyfosát se bude dál moci používat v zemědělství na likvidaci plevele a dosoušení plodin i na veřejných prostranstvích," postěžoval si mluvčí Hnutí DUHA Jan Piňos. [bomba]
Pro používání hlasovalo 18 států včetně České republiky, proti bylo devět zemí - Francie, Rakousko, Belgie, Řecko, Lucembursko, Chorvatsko, Itálie, Kypr a Malta. "Klíčové bylo hlasování Německa pro prodloužení. Dosud bylo Něměcko proti nebo v hlasování absentovalo," vysvětlil Piňos. Návrh tak získal kvalifikovanou většinu, tedy minimálně 55 procent států reprezentujících 65 procent evropské populace. Komise oznámila, že odhlasované rozhodnutí přijme před 15. prosincem, kdy registrace glyfosátu končí.
Ministr zemědělství Marian Jurečka podpořil prodloužení navzdory podezřením ze závažných dopadů na zdraví a životní prostředí, přáním veřejnosti i svým vlastním slovům o nutnosti glyfosát omezit. "Spolu s ministry zdravotnictví a životního prostředí by měl zakázat používání glyfosátu na veřejných prostranstvích, pro neprofesionální použití a pro dosoušení plodin před sklizní. Měl by podniknout kroky k postupnému nahrazení glyfosátu v zemědělství bezpečnějšími a šetrnějšími technikami," zdůraznil Piňos. Dodal také, že použití glyfosátu může Česká republika omezit nebo zakázat i přesto, že povolení v Evropské unii bude prodlouženo.
Proti glyfosátu, nejpoužívanějšímu herbicidu ve světě i u nás, který je podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny pravděpodobně karcinogenní a představuje celou řadu dalších rizik pro zdraví i životní prostředí, se postavilo 1, 3 milionu Evropanů. "Přímo Marianu Jurečkovi poslalo svůj podpis a osobní vzkaz za omezení glyfosátu dva a půl tisíce lidí," připoměl. Okamžité omezení a postupné ukončení do roku 2022 doporučoval Evropský parlament a také významné evropské státy, které chtějí své zemědělství nasměrovat udržitelným směrem.
“Několikaletý proces rozhodování o budoucnosti glyfosátu skončil promarněnou šancí. Promarněnou šancí pro životní prostředí, zdraví lidí i zdravé a udržitelné zemědělství. A také pouze posunul problém o dalších pět let,” doplnila Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství. Ministr Jurečka by podle ní měl dostát svým slovům a glyfosát začít nahrazovat méně nebezpečnými preparáty.
„I přes prodloužení licence chceme snižovat používání glyfosátu. Změny, které tomu pomohou, zapracujeme do nyní připravované aktualizace Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR. Z konkrétních opatření v úvahu připadá například úplný zákaz neprofesionálního využití glyfosátu nebo omezení četnosti aplikace na stejném pozemku,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Jednou z variant omezení využití glyfosátu je úplný zákaz jeho používání jinak než jako herbicidu včetně jakékoliv předsklizňové aplikace. Zemědělci jej nyní používají pro tzv. desikaci, tedy předčasné ukončení vegetace před sklizní. „Předsklizňové aplikace mohou být problematické kvůli krátké časové lhůtě do sklizně, rezidua pesticidů se pak mohou objevovat v potravinovém řetězci. Případný zákaz by se ale musel vztahovat na všechny účinné látky používané k desikaci, jinak hrozí, že by se glyfosát nahrazoval látkami, které mohou znamenat ještě větší riziko,“ uvedl ministr Jurečka.