Hypotéky zdražují a budou i nadále. "Důvodem je utahování měnových šroubů ze strany České národní banky. Roli hraje také její zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték v některých segmentech trhu," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus. Vliv na hypotéky přitom má také postoj Evropské centrální banky, která se připravuje na ukončování svého programu rozsáhlého odkupu aktiv, známého jako kvantitativní uvolňování. [bomba]
Přísnější měnová politika České národní banky vede ke zdražování zdrojů na mezibankovním trhu. Strmě stoupají různé důležité tržní úrokové sazby. "Například sazby desetiletých českých dluhopisů míří poměrně nezadržitelně vzhůru. Překonaly již úroveň 1,8 procenta, což je o takřka celý procentní bod výše, než kde byly ještě letos počátkem září. V současnosti se nacházejí na své nejvyšší úrovni od jara roku 2014," vyčíslil Kovanda. Právě sazby desetiletých dluhopisů jsou podle něj pro český hypoteční trh směrodatné.
Ještě vyšší zdražení hypoték se očekává v příštím roce. "Je tu prostor k dalšímu poměrně znatelnému růstu hypotečních sazeb, který dále nabere na dynamice s příchodem roku 2018. Průměrná sazba hypoték tak poměrně rychle dosáhne tříprocentní úrovně," upozornil ekonom. "Na dosažení pěti a až takřka šestiprocentní úrovně průměrné úrokové sazby hypoték, kterou jsme zaznamenali v předkrizových letech 2007 a 2008, to ale ani v roce 2018 rozhodně nevypadá," dodal. O konci levných hypoték jsme psali také zde.