Vlčí smečka se na Broumovsku pohybuje druhým rokem. Podle fotopastí je v oblasti minimálně pět vlků. „Přesný počet nyní nemůžeme určit, ale během zimy bude stopování přesnější,“ uvedl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.
V minulosti přitom žili vlci také v odlehlých částech Šumavy, v Rychlebských horách, Jeseníkách, Krkonoších, na Šluknovsku i v Beskydech. Všude je ale postupně vyhubili pytláci. „Do Beskyd se vlci občas zatoulají ze Slovenska, kde jich žije výrazně více,“ popsal situaci Kutal. [bomba]
Podobně chodí do Beskyd na obhlídku také medvědi. V roce 2015 byl spatřen medvěd nedaleko Valašského Meziříčí. V sousedních slovenských horách se vyskytuje až tisíc medvědů hnědých.
V Beskydech nyní probíhá monitoring rysů. Přímo v Beskydech je jich kolem deseti, v celé republice pak až sedmdesát. „Také Rys ostrovid byl u nás vyhuben a i on se vrátil ze slovenských Karpat. Nejvíce rysů osidluje Šumavu a Pošumaví,“ tvrdí hnutí DUHA.
Zájem o monitorování šelem mírně vzrůstá. Dobrovolníci se zajímají a pomáhají s ochranou druhů. Každý rok se tak do monitoringu zapojí mnoho brigádníků.
Velké šelmy jsou ohrožovány lidmi, tedy dopravou i pytláctvím. „Jejich přínos je přitom významný, protože redukují populaci srnců, jelenů či divokých prasat, což jsou zvířata, která jsou u nás přemnožena,“ vysvětlili odborníci.
„Škody způsobené velkými šelmami operativně řešíme,“ doplnil zoolog Petr Kafka. „Loni bylo na Broumovsku nahlášeno 89 zraněných a usmrcených ovcí, 6 koz a 8 telat,“ vyčíslil údaje za Broumovsko, kde právě nyní přibývá vlků.