Odpadky rychle zaplavují Zemi. Na vině nejsou jen velké firmy a společnosti. „3,6 milionu tun z celkového množství odpadu tvořil u nás v loňském roce komunální odpad. V přepočtu je to na jednoho obyvatele 339 kilo,“ vyčíslil ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.
Polovina komunálního odpadu skončila v roce 2016 na skládkách. Češi přitom produkují o 100 kg směsného odpadu na 1 obyvatele za rok více než v Rakousku nebo Německu. „Od roku 2024 bude platit zákaz skládkování směsného odpadu, kterému bude předcházet výrazné zvýšení poplatků za uložení odpadu na skládku,“ upozornil Milan Havel ze spolku Arnika.
„Vloni se vytřídilo 49 kg odpadu na jednoho obyvatele. Konkrétně šlo o 15 kg papíru, 12 kg skla a stejné množství plastů, 3 kg kovů a 7 kg ostatních odděleně sbíraných složek,“ vyjmenovala vedoucí oddělení statistiky životního prostředí Českého statistického úřadu Miloslava Veselá. [bomba]
Ve skutečnosti by ale lidé mohli a měli třídit mnohem více. Spolek Arnika proto vymýšlí způsoby, jak produkci směsného komunálního odpadu snížit. „Pro obce je ekonomicky výhodnější podpořit třídění surovin, než platit vyšší náklady na likvidaci odpadu,“ uvedl Milan Havel. Rozbory složení ukazují, že v odpadu domácností se za rok v průměru nachází asi 50 kg bioodpadů, 40 kg papíru (1 celý modrý kontejner), 30 kg plastů (1 až 2 žluté kontejnery), 20 kg skla (kontejner na sklo za rok naplní 5 až 13 osob), 10 kg kovů, 10 kg textilu a 3 kg nápojových kartonů.
„Obce mohou snížení odpadu dosáhnout pomocí provázaného systému plateb za svoz podle množství, dostatku nádob na recyklovaný odpad či podporou kompostování a podobně,“ naznačil správný směr Havel. Města (Písek, Nový Hrádek nebo Staré Hradiště), která takto třídí odpad, ho recyklují až o 60 % více než jiná.
Česká republika navíc skládkuje příliš mnoho bioodpadů a biologicky se rozkládajících komunálních odpadů (BRKO, například textil, dřevo, nápojové kartony). Ministerstvo životního prostředí proto zvažuje do roku 2018 prosadit celoroční povinnost třídění bioodpadů. Od roku 2024 navíc zakázalo skládkovat odpady na základě parametru výhřevnosti a recyklovatelné odpady.
“Jako správné řešení požadujeme stanovit zákaz skládkování biologicky se rozkládajících komunálních odpadů. Ministerstvo životního prostředí však prosazuje výrazně přísnější a pro obce a domácnosti nákladnější zákaz skládkování podle parametru výhřevnosti, který převádí skládkovaný odpad do spaloven. Musíme se zaměřit na zvýšení recyklace, ne na spalování odpadů,“ zdůraznil Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA.