Přibývá podvodníků, kteří využívají bankovní konta k praní špinavých peněz. Podle neziskové organizace Cifas, zabývající se prevencí finančních podvodů, dochází jen ve Velké Británii denně k 500 případům. V České republice jsou čísla o něco nižší, ale i zde rychle rostou.
„Nejedná se o pokusy okrást banku nebo nadělat dluhy pod cizím jménem, ale o potřebu konta, na které mohou přicházet peníze od obětí finančních a jiných podvodů nebo dalších kriminálních aktivit,“ vysvětlil Chris Felton z Národního úřadu pro vyšetřování podvodů (National Fraud Intelligence Bureau) pro Spotřebitelskou organizaci Which?. [bomba]
Lidé přitom mají pocit, že když posílají platbu bezhotovostně, je to důvěryhodné. Velmi často se proto jedná o jednoduché obyčejné účty. „Osobě, které byla identita ukradena, pak hrozí, že bude soudně stíhána za podvody na kontu vedeném jejím jménem,“ varuje spotřebitelský dTest. Je tedy důležité se ihned po odhalení problému spojit s bankou a účet zrušit. Zneužity mohou být i firemní účty, ať už se jedná o firmu pravou nebo fiktivní.
Dostat se k něčí identitě je přitom jednoduché. Je proto nutné mít účet dobře zabezpečený a případně se se svou bankou poradit, jak zvýšit bezpečnost účtu. Stejně tak je nezbytné hlídat si osobní údaje, protože právě díky datům ze sociálních sítí nebo internetu může podvodník vystupovat pod cizím (vaším) jménem a založit si takto i několik účtů, které budou vedeny pod vašimi údaji.