Na drastické podmínky, ve kterých se za účelem vysokých zisků množí psi, dlouhodobě upozorňuje spolek na ochranu zvířat OBRAZ. „Množitelé zcela ignorují zákonnou registrační povinnost, a když je někdo nahlásí, často dostanou informaci o kontrole předem,“ upozornil mluvčí spolku Daniel Cao pro Bleskově.cz. „Chovatelé tak obvykle mají dost času na to se psů zbavit nebo je někam přemístit, a kontrolám i předpisům se tak mohou jenom smát,“ popsal složitou situaci, kterou by nyní měla částečně vyřešit novela veterinárního zákona.
„Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších 12 měsíců musejí (až na výjimky jasně stanovené zákonem) od 1. listopadu povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě,“ vysvětlil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách. [bomba]
Novela však podle některých odborníků nestačí. „Množírny jsou velmi složitý problém, který nemá jeden zázračný lék. Je třeba s nimi bojovat sérií opatření,“ komentoval problematiku Daniel Cao. „Novela pouze rozšiřuje už existující registrační povinnost, ze které mají množitelé akorát legraci,“ uvedl s tím, že veterinární správa by měla v první řadě prověřit všechny subjekty, které mají aktivní chovatelskou živnost, a nečekat pouze na to, až se jim někdo ohlásí. „Podle rešerší spolku OBRAZ plní registrační povinnost jen zlomek chovatelů psů,“ popsal svou zkušenost.
Novela přitom od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. „Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v České republice,“ dodal za veterinární správu ředitel Semerád.
Zákon nově přináší také registrační povinnost pro útulky pro zvířata. Tuto povinnost v současné době provozovatelé útulků nemají a veterinární dozor často o existenci těchto zařízení neví, což do značné míry komplikuje možnosti pro kontroly těchto zařízení. Při vlastních šetřeních SVS a kontrolách prováděných na základě podnětů od občanů přitom v některých případech bývají zjišťovány vážné nedostatky, v některých případech se jedná dokonce o týrání zvířat.