Dostaly přidáno, ale málo. Rozhodně se přitom neblýská na lepší časy. „Měly by mít mnohem větší platy,“ zdůraznila prezidentka České asociace sester pro Bleskově.cz Martina Šochmanová. Přesto, že o studium na zdravotnických školách není velký zájem, přiklání se k opětovnému prodloužení pomaturitního studia. „Ukazuje se, že pravděpodobně nebude možné zkrátit pomaturitní studium na pouhý jeden rok. V současné době tedy iniciujeme jednání o prodloužení studia alespoň na dva roky,“ uvedla Šochmanová. [bomba]
Právě kvůli celorepublikovému nedostatku zdravotních sester nedávno ministerstvo zdravotnictví prosadilo změnu ve vzdělávání. Od letošního září stačí sestřičkám jen rok navíc po střední škole namísto dosavadních tří let studia. Ministerstvo věří, že na kvalitě výuky to neubere a naopak doufá ve zvýšený zájem o toto studium. České asociaci sester se to ale nepozdává, jak říká její prezidentka Martina Šochmanová v rozhovoru pro Bleskově.cz.
Pokračují ohledně délky studia zdravotních sester nějaká další vyjednávání?
Novela zákona o zkráceném vzdělávání studia všeobecných sester již byla Senátem PČR před několika měsíci schválena, navzdory našim argumentům, že vzdělávací systém 4+1 přinese řadu problémů. A tyto obavy se bohužel pomalu naplňují. Školy zařazené do tzv. pokusného ověřování nám dávají zpětnou vazbu, která ukazuje, že pravděpodobně nebude možné zkrátit pomaturitní studium na pouhý jeden rok. V současné době tedy iniciujeme jednání o prodloužení studia alespoň na dva roky. ČASu jde především o to, aby byl vzdělávací systém co nejkvalitnější a co nejlépe připravil budoucí sestry na realitu praxe.
Jak samotné nemocnice řeší nedostatek sester?
Personální problém ve zdravotnictví stále přetrvává a nemocnice samozřejmě jen pasivně nečekají, až se problém sám od sebe vyřeší. Snaží se motivovat potenciální zaměstnance jednak finančně, jednak ve formě nejrůznějších zaměstnaneckých benefitů, jako je nabídka dalšího vzdělávání, využití slev v nemocniční lékárně, příspěvek na fyzioterapii apod. Možnosti nemocnic jsou ale samozřejmě limitované, pracují s konkrétním rozpočtem, který nemohou svévolně překračovat.
Jakým způsobem pokračuje boj za snížení administrativní zátěže zdravotníků?
Pracovní skupina složená ze zástupců prezidia ČAS a pracovní skupiny pro kvalitu a legislativu ČAS předložila ministerstvu zdravotnictví návrh na snížení administrativní zátěže zdravotníků. V současnosti posuzuje náš návrh legislativní zdravotnický odbor MZ, které posléze schválí jeho finální podobu.
Mají nemocnice potíže s vyššími platy pro zdravotní sestry?
Ministerstvo zdravotnictví navýšilo nemocnicím další prostředky, které pokrývají takto upravené platy všeobecných sester. Samozřejmě je to ale velká částka, která se zásadním způsobem promítá do rozpočtu všech nemocnic. Současná úhradová vyhláška by příští rok měla tuto částku už automaticky zahrnout.