Zakázaný přístup platí ve Vysokých Tatrách na exponovaná a nebezpečná místa, jako je i hřeben Roháčů v oblasti Baníkova a Ostrého Roháče. Za pobyt v ilegální zóně mimo povolené oblasti hrozí návštěvníkům Tater tučné pokuty.
"Naopak přístupné zůstávají oblíbené turistické trasy vedoucí dolinami na známé vysokohorské chaty," potvrdila Správa Vysokých Tater. Konkrétně se jedná o Zbojnickou a Téryho chatu a také Chatu pri Zelenom plese. Zavřená však přes zimu zůstává nejvýše položená turisticky přístupná chata v bývalém Československu - Chata pod Rysmi. V minulosti tuto horskou boudu několikrát poničily laviny, a proto byla přestavěna do podoby, která pravidelným přívalům sněhu a ledu odolá. [bomba]
"Zákaz se netýká turistů, kteří jsou organizovaní v horolezeckých oddílech," uvádí návštěvní řád Tatranského národního parku s tím, že "horolezci mohou vstupovat do zakázaných oblastí pouze za účelem nástupu na horolezeckou túru s horolezeckéóu obtížností vyšší než II. stupeň." Skialpinistům umožňuje návštěvní řád provozovat jejich sport ve vyhrazených oblastech v době od 21. prosince do 15. dubna.
Zimní i letní uzávěry ve slovenských velehorách pravidelně budí vášnivé debaty mezi zastánci a odpůrci omezení pohybu ve Vysokých Tatrách. Ochránci argumentují tím, že chtějí zachovat klid pro tatranskou faunu i flóru, záchranáři zase bezpečností turistů. Jejich oponenti to vidí jinak. "Za těmito zákazy jsou lobby horských vůdců, kteří si za doprovod na uzavřené tatranské vrcholy účtují nemalé taxy," sdělil pro Bleskově.cz horolezec Ivoš Balga. Například podle ceníků na svých internetových stránkách si za výstup na Gerlachovský štít horští vůdci účtují přes 205 euro pro jednu a 275 euro pro tři osoby.