Přestože má Okamura třeba v podivném hospodaření asi pravdu, jelikož jak Česká televize, tak i Český rozhlas občas vynakládají veřejné prostředky na pořady, o jejichž kvalitě a rentabilnosti lze zcela určitě pochybovat, nápad toto nevyřeší.
Okamura navrhuje zrušit koncesionářské poplatky, z kterých jsou obě média financována. Český rozhlas i Česká televize se proti tvrzení Okamury ohradily. Úvahy o zestátnění považují za ohrožení demokratického zřízení. [bomba]
„Když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme,“ řekl Okamura v pořadu 20 minut Radiožurnálu. K tématu se lídr SPD dostal, když odpovídal na dotaz, jestli nehrozí, že zmizí peníze, které hnutí obdrží za volební výsledek, jako se tomu stalo v bývalém Okamurově hnutí Úsvit.
„Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením,“ prohlásil šéf SPD.
Ten se také ohradil vůči tomu, jak o něm veřejněprávní média informují. „Tady je to totálně netransparentní. Například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz kreslenou karikaturu, kde mě zesměšňoval před volbami,“ řekl nově zvolený poslanec.
Na Okamurovy výroky zareagoval Český rozhlas v tiskovém prohlášení. „Český rozhlas se důrazně ohrazuje proti tvrzením předsedy SPD Tomia Okamury, která pronesl v pondělním rozhovoru v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu a která ohrožují demokratické principy, na nichž byla vybudována Česká republika,“ píše se v něm.
Podle generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala by úvahy o zestátnění médií veřejné služby znamenaly pošlapání demokratického zřízení v naší zemi. „Byl by to krok zpět k totalitnímu systému,“ řekl.
„Český rozhlas nemá žádné problémy s hospodařením, naopak hospodaří zcela transparentně (...) rovněž se nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad),“ upřesnil Zavoral a dodal: „Tvrzení pana Okamury na adresu Českého rozhlasu jsou nepravdivá, zcela nepodložená a zavádějící.“
K prohlášení Českého rozhlasu se připojila i Česká televize. „Politiky vyzýváme, aby bránili principy demokracie a nezávislost médií,“ uvedla v úterý mluvčí České televize Karolína Blinková.
Právě o nezávislosti médií, včetně veřejnoprávních, mnozí politici často pochybují, stejně jako někteří občané ČR. A třeba posty ředitelů ČT a ČRo nemohou být "nezávislé", protože jde fakticky o "politické" funkce, byť je volí rada, ale často s ohledem na politickou situaci. „To snad každý ví a pan Okamura má v něčem pravdu. Kdyby ČT a ČRo byla soukromá média, nikdy by se takhle chovat nemohla," dodal pro Bleskove.cz jeden z politiků. ČSSD.
Podle ředitele ČT Petra Dvořáka jsou média veřejné služby silná, nezávislá a v žádném případě neslouží politickým nebo ekonomickým cílům. „Zřejmě proto jsou často terčem podobných útoků, proti nimž je třeba se stále znovu důrazně vymezovat,“ řekl. Vysokou důvěru, kterou u diváků a posluchačů svobodná veřejnoprávní média mají, nemůže nikdy získat žádné státní médium, podotkl.
Šéf ANO Andrej Babiš Okamurovy názory odmítl komentovat. „Nechci se k tomu vůbec vyjadřovat. Samozřejmě tu nikdo nic nechce zestátňovat. Máme jasný systém a nechceme nic měnit,“ řekl šéf ANO v úterý novinářům. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že s návrhy na zestátnění veřejnoprávních médií absolutně nesouhlasí.