Pacientům by sice některé léky mohly zachránit život, ale do českých lékáren a nemocnic se nedostanou. Jde třeba o nejmodernější léky na cukrovku, srdce nebo Alzheimerovu chorobu. Od příštího roku se budou dostávat na český trh mnohem hůř než doposud. [bomba]
„Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh vyhlášky, která mění podmínky, za jakých se mohou tyto léky v Česku objevit. Je to prostě nesmysl a paskvil," varují mnozí lékaři, kteří se sami děsí toho, co může nastat.
Podle nových podmínek totiž výrobcům už nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život. Budou muset vyčíslit, o kolik měsíců či let budou lidé žít déle. Takové studie ale výrobci nemají.
„Vyhláška skutečně zavádí novou definici vysoce inovativních léků, která zapříčiní, že se do Česka řada přípravků nedostane. Výrobci totiž vždy předkládali pouze studie, nakolik jejich léky zabrání v úmrtnosti. Studie na prodloužení života by trvala dlouhá léta,“ potvrdil expert na lékovou politiku Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.
Situace bude vypadat asi tak, že zatímco jinde v Evropě už budou léky lidem zachraňovat život, v ČR si lidé budou muset počkat. Bude se to týkat prakticky všech přípravků vyjma medikamentů na rakovinu. „Tam se takové studie dělají – u onkologických chorob jde často o měsíce života navíc, nikoliv o záchranu života,“ řekl Suchopár.
Podivné důvody, proč chce ministerstvo zdravotnictví komplikovat to, aby se důležité medikamenty dostaly k potřebným, vysvětluje takto: „Dokument je teprve v připomínkovém řízení. Podle důvodové zprávy, která návrh doprovází, chce ale ministerstvo jediné: ušetřit. Strmý nárůst výdajů zdravotních pojišťoven na úhradu vysoce inovativních léků vede k tomu, že se limity veřejného zdravotního pojištění zužují,“ uvádí odborníci.
Přitom i podle právníků by ministerstvo nemělo takové nesmyslné kroky vymýšlet. Už proto, že třeba Ústavní soud už nejméně dvakrát rozhodl o tom, že jakákoliv změna, která zasahuje do práv pacientů, musí být učiněna v zákoně, nikoliv ve vyhlášce. „Musí ji tedy schválit parlament, nikoliv úředník na ministerstvu – navíc pár dní před volbami," dodal jeden z právníků.