Jak komunisté, tak i zástupci ANO označili jednání ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) v podstatě za krádež za bílého dne.
„Jsou tu jisté indicie k možnému vytunelování zásob lithia. Proto také KSČM navrhuje svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny ČR. Požaduje účast členů vlády a současně vyzývá poslance ostatních politických stran, kterým záleží na budoucnosti naší země a zachování lithia v rukách státu, tedy všech občanů, aby připojili své podpisy," řekl místopředseda strany Jiří Dolejš i šéf Vojtěch Filip.
Sám předseda komunistů Vojtěch Filip je v šoku z toho, že končící vláda rukou svého ministra pár týdnů před koncem volebního mandátu jen tak předá zahraniční firmě národní bohatství a ztratí tak kontrolu jak nad těžbou lithia, tak i dalším využití. „Toto je skutečně velmi vážné téma a každý poslanec, napříč politickým spektrem, kterému není lhostejné, jak stát hospodaří se svým přírodním bohatstvím, a tedy i majetkem státu, občanů ČR, by to měl podpořit," uvedl předseda Vojtěch Filip. [bomba]
„Nechápu, proč by lithium měli v Česku těžit Australané, a proč ne státní podnik Diamo," doplnil Dolejš.
„Lithium má těžit státní podnik Diamo, ne opět soukromá firma, kterou neznáme. V tom memorandu se Česká republika zavazuje k ochraně investic, což nám může případně prohrát miliardovou arbitráž. Lithium je nejdůležitější surovina 21. století, naprosto lukrativní záležitost. Je to krádež od ČSSD za bílého dne,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz i předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že mimořádnou schůzi Sněmovny jeho hnutí podpoří.
Jak komunisté, tak i ANO, kteří vyzvali k "bojkotu" memoranda, chtějí po ministrovi Havlíčkovi vysvětlit, jak je možné, že podepsal takový dokument bez veřejné i odborné diskuse a bez projednání vlády a Sněmovny.
„Nerostné bohatství České republiky patří stejně jako voda všem jejím občanům. V posledním čtvrtstoletí však vynáší soukromé zisky v miliardách, odplývající z velké části do ciziny. Lidi s běžnými příjmy to poškozuje nehoráznými cenami vody i mnoha produktů z domácích darů přírody. U lithia, jehož zásoby nás řadí na čelní místo ve světě, to už dopustit nelze. Oč nepostradatelnější je pro řadu oborů, jimž patří budoucnost, tím spolehlivější musí být záruky, že bude zhodnoceno ku prospěchu celé naší země,“ stojí hned v úvodu petice, kterou sepsal místopředseda KSČM Josef Skála s apelem na ochranu národního bohatství.