Loni na Alzheimerovu chorobu vydaly tři největší zdravotní pojišťovny, které pokrývají společně asi 80 procent obyvatel, přes 1,2 miliardy korun. Toto onemocnění mělo mezi jejich pacienty téměř 46 000 lidí, za tři roky jich přibylo o více než pětinu.
„Léčba Alzheimera podražila za čtyři roky o 41 procent, náklady šplhají k miliardě," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Pojišťovna, která má téměř šest milionů pojištěnců, loni platila péči za přibližně 38 500 nemocných s Alzheimerovou chorobou, v roce 2014 jich bylo něco málo přes 32 000.
Náklady rostou rychleji než počty pacientů. U druhé největší pojišťovny, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, vzrostly podle její mluvčí Hany Kadečkové platby za tuto diagnózu od roku 2014 téměř o polovinu, počty pacientů vzrostly o 40 procent. [bomba]
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která má třetí nejvyšší počet klientů, podle mluvčí Elenky Mazurové v roce 2016 zaplatila za péči o tyto pacienty asi 112 milionů korun. Od roku 2014 to bylo téměř o 37 procent víc, počet pacientů narostl o 27 procent.
S postupujícím věkem roste i podíl pacientů v populaci, velmi výrazně se zvyšuje u lidí nad 80 let. Onemocnění se objevuje častěji u žen, což může být důsledek i jejich vyššího věku dožití proti mužům. Roli hrají i rizikové faktory, jako jsou deprese, dlouhodobý stres, škodliviny z vnějšího prostředí, nezdravá strava či škodlivý životní styl. Ale i dědičnost.
Takto nemocní byli nebo jsou třeba Jiří Císler, Petr Hapka, Luba Skořepová, aktuálně Květa Fialová, Nina Divíšková nebo Karel Štědrý. Nemoc nelze vyléčit. Je možné ji pouze při včasném diagnostikování zpomalit.