Sebevražednost v České republice je nad průměrem EU i světa. „Celkem ročně takto zemře zhruba 1 500 lidí. Ve věkové hranici 15 a 29 let je sebevražda druhou nejčastější příčinou smrti. Riziko sebevraždy zvyšuje duševní onemocnění," uvádějí odborníci z řad Národního ústavu duševního zdraví.
Sebevražda je nejčastějším důvodem úmrtí dívek od 15 do 19 let. V České republice je sebevražda důvodem úmrtí u 30 procent ze všech úmrtí mladých žen od 20 do 29 let. „Vůbec nejvyšší míru sebevražednosti globálně je možné identifikovat u osob starších 69 let,” uvedl vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie Petr Winkler.
Mezi nejčastější důvody, kromě psychických poruch, jsou i existenční a osobní problémy. Například rozchody ve vztazích, manželství, ale třeba špatný zdravotní stav. [bomba]
Odborníci ale nyní podnikají řadu aktivit pro zlepšení situace, v rámci jednoho z projektů mimo jiné plánují uvést do světa příručku pro novináře. Ta by měla poskytnout informace o tom, jak správně komunikovat v médiích zprávy o sebevraždách. Je totiž prokázáno, že necitlivá mediální praxe může vést k vlně nápodobných sebevražd, a to zvláště v případech, kdy sebevraždu spáchala mediálně atraktivní osobnost jako například úspěšný fotbalista nebo zpěvačka. Takovým příkladem byla třeba sebevražda Ivety Bartošové, která ukončila život skokem pod vlak.
Pro srovnání, absolutní počet sebevražd navíc začal v ČR po roce 2008 opět stoupat poté, co od roku 2000 s jedinou výjimkou v roce 2003 konstantně klesal.
Ročně podle statistik spáchá na světě sebevraždu až 800 000 lidí, tedy denně jsou to přes 2 000 obětí. Podle bývalého prezidenta Světové asociace pro prevenci sebevražd Briana Mishary to je více než zemře celkem ve všech válkách, při teroristických útocích a v důsledku mezilidského násilí. Na problematiku má upozornit Světový den prevence sebevražd, který připadá na neděli 10. října.