Německý ministr vnitra Thomas de Maizière se ale proti nápadu Schulze ohradil. Ve středu Soudní dvůr Evropské unie zamítl žalobu Slovenska a Maďarska na unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl. Právě takové země by podle ministra měly být trestány za "neuposlechnutí".
„Tohle snad musela vymyslet sama Angela Merkelová, i když je z jiného politického tábora než Schulz," komentují i někteří politici a obyvatelé Německa na sociálních sítích!
„Kdybychom museli krátit prostředky z fondů EU, abychom si vynutili realizaci rozsudků, byla by na tom Evropská unie opravdu špatně," řekl politik vládní Křesťanskodemokratické strany (CDU) Thomas de Maizière. [bomba]
„V současnosti usilujeme o vznik nového, solidárního azylového systému EU. Veřejné výhrůžky jako ty od pana Schulze tato těžká jednání spíše ztěžují, než aby je ulehčovaly," dodal de Maizière.
Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz před časem vyzval, aby země, které se odmítají podílet na přijímání uprchlíků na základě kvót, nesly finanční důsledky. Po středečním výroku Soudního dvora EU Schulz řekl, že hodlá zvýšit tlak na země jako je Slovensko a Maďarsko.
„Kdo vypoví evropskou solidaritu v uprchlické otázce, nemůže na jiném místě evropskou solidaritu požadovat," řekl s tím že v případně vítězství sociální demokracie v zářijových volbách by Schulz jako kancléř zpochybnil rozpočet EU, pokud by některé země zůstaly "nesolidární".
Kvóty, na základě kterých měla být část migrantů z Itálie a Řecka přesídlena, přijali ministři vnitra EU v roce 2015 navzdory odporu České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvůli neochotě naplňovat kvóty zahájila Evropská komise s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy.