Mnozí podvedení, policisté i odborníci z autobazarů varují, aby si lidé rozmysleli, komu a jak ojetý vůz prodávají.
„Dal jsem na internet inzerát, že prodám automobil. Ozvaly se dva bazary, což jsem nechtěl a pak mi přišel mail odněkud ze Švédska. Že má ten člověk zájem o mé auto. Že mi pošle peníze, ale bude mít náklady s přepravou k němu a abych mu přes pay pal účet poslal asi 25 000 korun jako částku na přepravu. A že peníze mi pak pošle na můj účet. Neudělal jsem to," svěřil se Bleskove.cz pan Jiří.
„Znám ale případ od kamaráda, který to udělal. Naletěl a přišel o 25 tisíc. Aspoň ná to auto, ale zbytečně přišel o tuhle částku...," svěřil se pan Jiří. [bomba]
Údajně se objevily i případy, kdy někdo poslal podvodníkovi peníze. A z jiného e-mailu pak přišla další zpráva se špatnou češtinou, že je třeba zaplatit ještě nějaký poplatek. Dotyčný poslal i tyto peníze. „Celkově jsem přišel o 40 tisíc. Auto má hodnotu přes půl milionu, tak se mi to nezdálo tak moc, když s tím transportem do zahraničí má výlohy. Ale prostě jsem vůl a naletěl jsem. Obrátil jsem se na policii, ale ta mi sdělila, že těžko lze dohledat paypalové účty," řekl pan Daniel.
Emaily chodí většinou z domén "gmail.com", tedy z poskytovatele e-mailových schránek, které lze jen těžko dohledat, komu patří a kde jejich majitelé skutečně jsou. „Varuji všechny, aby na takové emaily neodpovídali a okamžitě mazali," dodal Daniel.
Varují před nimi i profesionální a prověření prodejci ojetých aut, kteří říkají, že podobných podvodů je nejenom u nás, ale i v okolních zemích, mnoho. „Je to těžko prokazatelné a ti podvodníci těžko dohledatelní. Ale policisté by se tím konečně měli zabývat," myslí si i pan Jiří, který naštěstí žádné peníze neposílal.
Kriminalisté říkají, že pokud někdo podá trestní oznámení s konkrétními údaji, podnětem, rozhodně se jím budou zabývat. A pokud je takových okradených lidí více, bylo by dobré, aby se spojili a postupovali společně.