Kvůli vysokým teplotám vody se tu extrémně rozbujely sinice, které moře barví do nechutných hnědozelených a hnědočervených odstínů. Něco takového se u ostrovů stalo vůbec poprvé!
Lékaři varují, že taková voda může způsobit problémy. „Sinice Trichodesmium erythraeum obsahují toxin, který může vyvolat ekzémy, proto je třeba vyhýbat se kontaktu s nimi,“ řekl José Juan Alemán Sánchez, šéf místního úřadu pro veřejné zdraví.
Pláže však úřady zatím neuzavřely. Agentura AFP ale upozornila, že se to v posledních týdnech už několikrát stalo. Není prý ale jasné, zda to bylo pouze kvůli sinicím. [bomba]
Ty se začaly u ostrova Tenerife objevovat už v červnu a teď se objevily i u pláží ostrova Gran Canaria. Jedinci Trichodesmium erythraeum dokážou v době kvetení utvářet dlouhé řetězce, které jsou viditelné i na satelitních snímcích Země.
Podle vědců jejich výskyt způsobily vysoké teploty a také zvýšený přísun železa, které je pro tyto mikroorganismy klíčovou živinou. Železo přinesl do vod Atlantiku spolu s vysokým obsahem prachu vítr ze Sahary.
Na Kanárech teď, podobně jako na mnoha místech Evropy, platí varování před extrémními vedry zvanými Lucifer. Kvůli vysokým teplotám je tu zvýšená hrozba lesních požárů. „Očekáváme teploty kolem 38 stupňů, místy by mohly překročit i čtyřicítku," říkají místní meteorologové.