Jako pěst na oko bude chobotnice na Letné vypadat. To si před lety myslela většina obyvatel ČR, politiků i odborníků. Nyní se otázka stavby “chrchle” vrací na scénu.
Andrej Babiš (ANO) pouze podpořil názor ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), že by stavba měla dostat šanci. Herman uvedl, že s jistými korekcemi by bylo možné se vrátit k původnímu projektu Kaplického knihovny na Letné. Reagoval tím na požadavek nového ředitele Národní knihovny Martina Kocandy, aby se opět obnovila myšlenka stavby nové budovy.
Andrej Babiš, který dosadil do funkce pražské primátorky svoji slovenskou rodačku Adrianu Krnáčovou, ihned reagoval pro Parlamentní listy, že odmítnutí Kaplického návrhu byl „hřích Bémovy vlády nad Prahou“ a že on tento obnovený projekt podpoří.
„Že Kaplického knihovna nebyla postavena, je jeden z největších hříchů Bémovy éry v oblasti rozvoje města. Kdyby se povedlo postavit knihovnu, dejme tomu i s mírnými korekcemi, bylo by to vítězství kulturního ducha nad politickou zbabělostí a nekulturností éry ODS, konkrétně Pavla Béma v Praze. Moji podporu to má, samozřejmě. A klidně na stejném místě!“ uvedl Babiš. [bomba]
Kaplického knihovna, jíž se říkávalo chobotnice, hlen či blob, vzešla z jeho ateliéru Future Systems a byla plánovaná pro oblast pražského Špejcharu. Při pohledu z vltavského nábřeží či z Karlova mostu by vytvořila novou optickou dominantu a zřetelnou konkurenci vůči panoramatu Pražského hradu a zejména vůči katedrále svatého Víta.
„Je to hrůza, děs a běs a pan Kaplický nebyl nic jiného než blábolil, který si potřeboval honit své ego. Nikdo rozumný by takovou příšernost nedal někam, kde by to změnilo vzhled tak krásného města, jakým je Praha,” konstatovala i jedna z turistek, respektive Češek, žijících v USA. „Můj manžel byl architekt, syn je architekt, ale oba se shodovali na tom, že tohle je zrůdnost…,” dodala paní Zdena Tomkin.
Je možné, že pokud Babiš v říjnu vyhraje volby a stane se premiérem, bude dělat vše pro to, aby chobotnice na Letné či někde jinde prostě vznikla.