Řeči o tom, že když je jeden lék dražší, může si pacient nechat předepsat jiný, je naprostý nesmysl. „Ne každý může mít ‘náhražky’, protože kontraindikace může způsobovat u některých lidí vážné problémy. Někteří kolegové to neradi slyší, ale přitom řada onemocnění už nemocných je způsobena tím, že předepisují lidem něco, co jim absolutně nesedí,” řekl Bleskove. cz pan Pavel, praktický lékař a internista.
Ministerstvo zdravotnictví mění od srpna a od září tohoto roku doplatky pacientů za některé léky na předpis. Vyšší doplatek bude u 332 variant léků, naopak nižší u 33 variant léků. V současné době je na trhu 8 219 variant léků v různých formách, jako jsou tablety, kapky, roztoky a podobně.
„U 332 léků bude doplatek pacienta vyšší. Z toho u 245 z nich bude zvýšení doplatku pro pacienta do 30 korun,“ uvedla pro Právo Lucie Přinesdomová, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Více si třeba doplatí pacienti za některé přípravky na léčbu vysokého krevního tlaku, alergické rýmy nebo kopřivky. Někde mohou pacienti ušetřit. [bomba]
Ovšem ČR je jednou z mála zemí, kde v různých lékárnách je na léky různý doplatek. „To je naprostá šaškárna ČR. Léky jsou životně důležitá záležitost, u které by měla být nastavena marže, jak je tomu v Německu, na Slovensku, ve Švýcarsku a podobně. Jen v Česku je lékáren více než autobusových zastávek a u nás se také pacienti nejvíce okrádají. A zbytečně,” zlobí se lékař.
SÚKL musí prý ze zákona o veřejném zdravotním pojištění provádět revizi platných cen a úhrad léků ze zdravotního pojištění. Důvodem je kontrola nastavených cen a úhrad v porovnání s požadavky zákona. Jenomže u životně důležitých medikamentů by toto mohla vláda upravit a pomoci tak chronicky nemocným pacientům. „Zvláštní je, že feťákům a alkoholikům tento stát desítky let platí vše a my, kteří jsme vážně nemocní, si musíme ještě doplácet. Je vidět, jak je Sobotkova vláda sociální...," dodala i jedna z pacientem Zdena Čermáková.
„Loni při revizích byly ze zdravotního pojištění ušetřeny náklady na léky za 4 miliardy korun. Takto uspořené prostředky zůstávají v systému a mohou být použity na léčbu více pacientů či na léčbu vysoce nákladných nebo vzácných onemocnění,“ tvrdí mluvčí SÚKL Přinesdomová.
V každé lékové skupině podle zákona musí zůstat alespoň jeden lék, který je vždy plně hrazen zdravotní pojišťovnou a pacient nedoplácí nic. Může se ale stát, že takový lék pacientovi nevyhovuje, protože má jiné složení doprovodných látek, než který používal dosud. Pak může zasáhnout revizní lékař, což je zdlouhavý proces a nikdo nechápe, proč ministerstvo zdravotnictví, potažmo vláda, tuhle věc neřeší.
Stát má brzy změnit hranici limitů na doplatky léků. Důchodci a děti mají mít zřejmě nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měla snížit z 2 500 na 1 000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun.
Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválili poslanci na konci června. Teď ji posoudí senátoři. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc.