Podle některých poslanců jsou kontroly vážným zásahem do práva na nedotknutelnost obydlí, podle ÚS ale zákon neodporuje ústavě. Přitom sami tito poslanci neudělali nic proti tomu, aby lidé netopili odpadky, PET lahvemi, pneumatikami či hadry mastnými od oleje a neobtěžovali tak sousedy odporným, štiplavým dýmem.
„Napadená ustanovení nepochybně představují omezení práva na nedotknutelnost obydlí,” připustil soud, ale zároveň připomněl, že Listina základních práv a svobod s možností omezení počítá, „je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro mj. ochranu života nebo zdraví osob”.
„Zákonná úprava představuje přiměřené zákonné omezení základního práva,” konstatovalo plénum s tím, že podobné úpravy platí například i v Německu či Rakousku a vlastník či uživatel obydlí se proti nim může bránit. [bomba]
Celkem 41 poslanců se podepsalo pod argumentaci, že domovní prohlídky jsou povoleny jen na základě rozhodnutí soudce v trestním řízení.
„Omezit nedotknutelnost obydlí je možné jen z jasně vymezených důvodů, které obyčejným zákonem nelze rozšířit. Jedním z těchto důvodů je ochrana života nebo práv a svobod druhých. Nepostačuje povšechné tvrzení o ochraně zdraví a práv neurčitých osob v neurčité míře,“ napsali poslanci s tím, že zákon je odrazem neustálé touhy po regulaci.
„Tuhle partu pablbů placených z našich daní bych přišněroval k takovému komínu, takového ignoranta, který topí vším, co ho napadne. Aby se načichali jedů, které z takových komínů vychází. Vesnice jsou toho v topné sezoně plné. Pokud jich přijde tohle jako nucená regulace a šikana, pak nemají jako zákonodárci v těchto řadách co dělat," myslí si pan Jaroslav z obce od Kunštátu na Moravě, kterého trápí nejméně dva lidé ve vesnici, kde žije, právě proto, že si topí čímkoli.
Fyzická kontrola je krajním řešením, připadá v úvahu jen v odůvodněných situacích, po opakovaných stížnostech a výzvě k nápravě. Lidem, kteří kontrolory nepustí ke kotli nebo k palivu, hrozí podle zákona postih až padesát tisíc korun.