Sdružení na ochranu ohrožených dětí je novou organizací, které Marie Vodičková šéfuje. „Jsme placeni výhradně z podpory dárců,” říká Vodičková k tomu, kdo spolek platí.
Na webu má celý seznam dárců, kteří SOOD, jak zní zkrata sdružení, podporují. Ti, kteří ale kdysi s Marií Vodičkovou spolupracují, se nestačí divit. „Paní Vodičkové nelze upřít mnohé zásluhy, ale na druhou stranu poslední dva tři roky vedla Fond ohrožených dětí do záhuby. Uzavírala půjčky, brala hypotéky na další prostory, přesto, že věděla, že FOD je nebude moct platit. Najímala si služby, které byly předražené. Zkrátka nehospodařila tak, jak by se od zkušené manažerky očekávalo. Nechápu, jak jí dnes někdo může dát korunu,” diví se bývalá pracovnice Fondu, která dnes pracuje v soukromém sektoru. [bomba]
Vodičková v době, kdy šel fond do veliké krize, se prý stále tvářila, že se nic neděje. Její kolegové ji upozorňovali, že situace je vážná, ona si neustále vedla své. „Marie si nedala nikdy poradit. Neviděla, neslyšela. Pak dokonce to skončilo tak, že byla soudně vystěhována z bytu, kde bydlela naprosto neoprávněně a odmítala se z něj hnout,” dodala pro Bleskove.cz bývalá kolegyně Vodičkové.
Dnes žije bývalá zakladatelka Fondu ohrožených dětí a Klokáknů kdesi za Prahou a své nové sdružení řídí na dálku. Stále se najdou mnozí, kteří jí věří. „No, pokud hospodaří a má ve všem ,pořádek´ tak, jak to dělala ve FOD, pak tedy potěš koště. Vodičkovou by měli odstavit navždy od podobných činností, protože nebýt pár lidí, kteří organizaci a Klokánky zachránili, by dnes už kvůli její laxnosti a tvrdohlavosti neexistovaly,” dodala pracovnice fondu.
A co o svém novém sdružení uvádí Marie Vodičková na webu?
Sdružení na ochranu ohrožených dětí, z. s. (SOOD) vzniklo dne 17. 12. 2015 z iniciativy bývalých dlouholetých pracovníků Fondu ohrožených dětí a jeho cílem je obnovit a provozovat alespoň některá zrušená pracoviště FOD, pokud to bude možné.
Ještě v červnu 2015, po čtvrt století své existence, měl FOD po celé republice 22 poboček zaměřených na terénní sociální práci a pomoc ohroženým dětem přímo v rodinách, 5 azylových domů pro rodiny s dětmi s kapacitou 126 míst, 4 mediační centra zaměřená na řešení sporů o děti a 28 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek s celkovou kapacitou 580 míst.
V posledním půlroce přestal FOD provozovat všechny své pobočky, azylové domy, mediační centra a jedenáct Klokánků a z veškeré jeho činnosti zbylo jen sedmnáct Klokánků. V souvislosti s tím byl ukončen pracovní poměr více než polovině zaměstnanců.
Vodičková ale zapomněla dodat, že to byly nezbytné kroky pro to, aby vůbec Fond ohrožených dětí mohl fungovat. Že byl místy naddimenzován. Prostředků, který fond dostával, nebylo málo, jen hospodaření Vodičkové bylo zmatečné, o čemž dodnes mozí její bývalí kolegové neradi a s nechutí hovoří.