Na nečekané riziko některých opalovacích přípravků upozornili brněnští vědci. Problém představuje látka EHMC. Může poškozovat lidskou DNA.
„Látka obsažená v některých opalovacích krémech není pod vlivem ultrafialového záření stabilní a v přeměněné formě může poškozovat DNA," řekli vědci z Masarykovy univerzity v Brně.
Ethylhexyl metoxycinamát se zkratkou EHMC se vyskytuje i v některých dalších výrobcích denní péče, třeba pleťových krémech, lacích na vlasy a parfémech. Postupně se přestává používat. O publikovaném výzkumu informovala Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. [bomba]
„Vlastnosti nezměněného EHMC se zkoumaly, ale biologické účinky přeměněné formy doposud ne,“ uvedl vedoucí týmu z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Pavel Čupr. Výzkumníci se proto na látku v přeměněné formě zaměřili a zjistili, že v laboratorních podmínkách vykazuje významný genotoxický efekt. „Znamená to, že může poškozovat DNA člověka a potenciálně tak způsobit mutace v genomu, které by mohly vyvolat i závažná onemocnění,“ popsala doktorandka Anežka Sharma, která se na výzkumu podílela.
Také řada odborníků z řad kosmetiků a kosmetiček varují před druhořadými a podezřele levnými přípravky. „Skutečně je důležité, aby takový krém měl atest, aby byly vyloučeny alergeny a byl kvalitní. Pokud jsou lidé s citlivou pokožkou a nejsou si jisti, stačí nanést maličké množství třeba na část ruky a vyčkat, zda nedojde k nějakým kožním změnám...," radí přední český stylista, vizážista a odborník na kosmetiku Kája Pavlíček.
Nemusí jít vždy jen o hrozbu poškození DNA či něčeho takto vážného, ale stačí i drobnější potíže. Už vůbec by lidé neměli kupovat neoznačené zboží s popisem výrobku, jasného identifikátoru výroby a složení.