Za pár desítek minut se zbavíte odumřelé kůže, odpočinete si, zregenerujete a procedura vám dokonce pomůže s kožními potížemi. Podle nejnovější zprávy Hygienické stanice hlavního města Prahy ale procedura není bezpečná.
„Riziko přenosu infekce buď z ryb na člověka, nebo z člověka na člověka, skrze vodu a ryby, případně z vody samé, nelze vyloučit. Proto nemohu takovou proceduru doporučit,“ uvedl ředitel hygienické stanice Jan Jarolímek.
Procedura je údajně nebezpečná hlavně pro lidi s oslabenou imunitou, ale také pro pacienty s lupénkou. Přesto někteří provozovatelé této služby uvádí, že pomáhá léčit kožní onemocnění. „I v Česku byly publikovány studie, z nichž vyplývá, že rybičky mohou být nositeli nemocí, které se můžou projevit poškozením kůže, a mohou přenášet plísně,“ píše se ve zprávě hygieniků. [bomba]
Důvod je jasný, vodu v nádrži není možné sterilizovat stejně tak, jako se tomu děje u bazénů, a to proto, že by rybičky zahynuly. Samozřejmě také není možné dezinfikovat živočichy samotné.
„Je třeba si uvědomit, že nebezpečná může být také voda, do níž vnořila nohy spousta lidí před vámi tím, že obsahuje nejrůznější bakterie a plísně,“ uvedli hygienici.
Podle majitelů salonů to ale nebezpečné není, kdyby tomu tak bylo, už by existoval jejich zákaz. „Já dávám každému zákazníkovi novou vodu, ta musí 48 hodin odstát,“ brání se majitelka jednoho z pražských salonů. „Každý si musí dopředu opláchnout nohy,” říká provozovatelka.
Pravdou ale je, že nikdo z klientů si u hygieniků nestěžoval. Jenže podle studie britské Health Protection Agency existuje i malá možnost přenosu infekce HIV a také žloutenky typu B. V USA či Kanadě je dokonce užívání rybiček Garra rufa zcela zakázané.