K mostu, z kterého v pohádce s Janem Werichem sypal s Vlastou Burianem sůl, se váže i jedno děsivé tajemství. V období protektorátu sehrál podobnou, ale nesrovnatelně temnější úlohu.Tento most je spojený s asi nejtragičtějším obdobím našich moderních dějin, takzvanou heydrichiádou.
„Tehdy stovky českých vlastenců zemřely na nacistických popravištích. Jihočeši byli popravováni v Táboře, zpopelněni v Českých Budějovicích, a protože nacisté nechtěli, aby po nich cokoli zbylo, tak jejich popel z části sypali právě tady do rybníka Vítek,“ vysvětluje Jan Ciglbauer, publicista, který se zabývá válečnou historií.
Jen na táborském popravišti zahynulo na 160 lidí. „Jižních Čech se pomsta za atentát dotkla ve vší tvrdosti. K první popravě došlo už 30. května 1942, kdy bylo pět mužů zastřeleno ve sklepě budovy budějovického gestapa na Lannově třídě. Došlo k tomu na svévolný rozkaz tehdejšího velitele služebny, který k tomu neměl žádné pravomoci ani instrukce,” uvedl Ciglbauer. [bomba]
Pět zastřelených mužů pocházelo z Týna nad Vltavou. „Tato pětice se 27. května, kdy byl spáchán atentát, účastnila soukromé oslavy ve vltavotýnském hostinci. Ve chvíli, kdy zapnuté rádio ohlašovalo spáchání atentátu, muži spontánně začali připíjet na zdraví atentátníků. Bohužel v hostinci byl i jeden místní kolaborant, který je okamžitě udal,“ podotkl historik s tím, že od 3. června se pak oficiálně popravovalo v Táboře.
Šokující na všem je, že pod mostem u Nové Hlíny, kde se pak točily i slavné pohádky, skončil popel mnoha ze 156 lidí, kteří byli během měsíce po atentátu popraveni v Táboře.
„Nacisté nechtěli popel nikam zakopat, protože by tak vlastně vzniklo pietní místo. Chtěli opravdu ty lidi zlikvidovat beze stopy. Nejprve popel vysypávali z aut a rozjížděli ho po silnicích, pak přišli s nápadem sypat ho do vodních ploch,” prozradil Jan Ciglbauer.
Na seznamu popravených jsou muži i ženy ze všech sociálních skupin - profesoři, učitelé, dělníci, bývalí vojáci, řemeslníci. U většiny z nich bylo jako důvod uvedeno takzvané schvalování atentátu.
Podle nacistických poprav v Táboře pak také později vzniklo i slavné filmové drama Vyšší princip.