Průlomový rozsudek, jak informoval IHNED.cz, reviduje majetkové poměry s odstupem 25 let. Soud sice uznal, že současní akcionáři nabyli rybníky v dobré víře, dal však přednost právu restituenta. Římskokatolická církev se o rybníky může přihlásit až poté, co se převedou na stát.
„Rozhodnutí soudu minimálně potvrdilo, že byly privatizovány pozemky, u nichž to zákon výslovně vylučoval. O tom, kdo a jak tyto nezákonnosti v privatizačním procesu způsobil, nebo umožnil, mi nepřísluší spekulovat,“ řekl Jakub Kříž, právní zástupce farnosti v Českém Krumlově, která podala žalobu.
Společnost Rybářství Třeboň nechtěla verdikt bezprostředně hodnotit. „Počkáme si na písemný rozsudek,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jan Hůda. [bomba]
Rybářství prohrálo spor už v první instanci loni na podzim. Nynější pravomocný rozsudek by ještě mohlo zvrátit přes Nejvyšší soud, kam může podat dovolání. Hůda to nechtěl potvrdit, ale podle serveru je téměř jisté, že firma tuto možnost využije.
V představenstvu holdingu Rybářství Třeboň sedí i vlivný jihočeský podnikatel a politik ODS Pavel Dlouhý, jeho manželka Jana je podle loňské účetní závěrky největší akcionářkou s podílem téměř 38 procent. Provázanost firmy s regionální politikou se ukázala loni, kdy společnost proti římskokatolické církvi na tiskové konferenci důrazně podpořil i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Z jeho úřadu také vzešel návrh, aby parlament uzákonil zdanění církevních restitucí.
Nyní právě dnes už bývalý hejtman Jiří Zimola (ČSSD) navrácení rybníků církvi naprosto sepsul! A samozřejmě s ním nesouhlasí. Jenomže je to k ničemu. Soudní rozhodnutí je soudní rozhodnutí. Rybářství se může ještě dovolat k Nejvyššímu soudu.