Samoživitelé mají na ošetřovné dítěte nárok, ale pouze na 16 dní v jednom bloku. Pokud je to déle, matka či otec nedostane na dítě nic. Musí pak žádat a doslova žebrat na sociálce o dávky v hmotné nouzi. Anebo musí požádat ministryni práci a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona. Přitom jde o paskvil v zákoně, ale rodiče nemocných dětí se musejí doslova doprošovat státu, který se má o takové lidi postarat.
Situaci kritizuje i ombudsmanka Anna Šabatová. „Na kladné vyřízení žádosti není právní nárok. Vše je pouze na uvážení ministryně,“ uvedla Anna Šabatová, ale dodala, že zákon v podstatě není postaven špatně, což podle stovek rodičů samozřejmě je. [bomba]
„Paní Šabatová řekne, že je to problém, ale pak řekne, že vlastně ne? No je vidět, jak funguje. Nicméně ten zákon je paskvil. Musíme se doprošovat, žadonit a žebrat. Že těm nahoře není hanba,” dodala paní Jana, která měla podobný problém s nemocnou dcerkou, která onemocněla chřipkou a následně na to se u ní projevila angina. Vyřešila to ale po svém. „Šla jsem na dva dny do práce a pak šla na paragraf s dítětem znovu. Mezitím mi hlídala babička. Jedině takhle to jde obejít,” dodala maminka samoživitelka.
Sama ministryně Michaela Marksová potvrdila, že touto cestou to možné je. A také uvedla, že se chystá novela zákona, který by pamatoval na ošetřovné až po dobu 90 dní v kuse. „Pracujeme na tom,” potvrdila.
Jenomže mnohým politkům, kteří tohle vymysleli, asi nedošlo, že dítě může marodit i déle než dva týdny a něco, a ne každý rodič má rodiče a příbuzné. Komplikuje jim to život. „Tenhle stát rozkrádá peníze, vyhazují se tu miliardy, předražené zakázky a na nás šetří? Nemáme babičku, máme jen tetu a ta chodí do práce. Když může, pomůže, ale ne vždy. Co mám dělat, dítě dát do školky nemocné nebo ho nechat doma samotné, abych nepřišla v práci o peníze?,” ptá se paní Stanislava z Berouna.