Nepohybliví klienti tvoří čtvrtinu obyvatel zařízení, před deseti lety to byla pětina. Roste také počet i podíl klientů, kteří se zvládnou pohybovat jen s pomocí. Je jich víc než polovina. V roce 2007 tvořili klienti s pohybovými omezeními tři pětiny obyvatel domovů pro seniory. Vyplývá to z ročenek z oblasti sociálních věcí, které zveřejňuje ministerstvo práce.
Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb a odborů je zajištění péče náročnější. „V roce 2010 mělo omezenou mobilitu 68 procent klientů domovů pro seniory, zatímco v roce 2015 tento podíl vzrostl na 78 procent. V domovech se zvláštním režimem se během tohoto období zvýšil z jedné poloviny na dvě třetiny," uvedla v aktuálním vydání měsíčníku Českého statistického úřadu Helena Chodounská z oddělení statistiky výzkumu. [bomba]
Na přibývání lidí ve vážnějším stavu v zařízeních poukazují odbory i Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Podle nich je nyní náročnější péči zajistit. O klienty se v zařízeních předloni přímo staralo asi 15 000 pracovníků, kteří si v průměru vydělali kolem 18 000 korun hrubého. To je pro náročnost a obtížnost v péči o takové lidi doslova směšné.
Domovů pro seniory od roku 2007 v ČR přibylo, míst je v nich ale asi o 4 000 méně. Standard se totiž zvyšuje a přibývá jednolůžkových pokojů. V roce 2007 v nich mohlo bydlet asi 11 300 lidí, na konci roku 2015 zhruba o 1 300 víc. O tisícovku naopak ubylo tří a vícelůžkových místností, předloni jich bylo 1 740.
Za poslední desetiletí se výrazně zvedla poptávka po péči o lidi s demencí a Alzheimerovou chorobou. Těchto postižených je totiž stále více, a to nejen v ČR, ale celosvětově.