Tento týden o novém generálním řediteli rozhodne Rada České televize. Do druhého kola postoupilo pět finalistů. Většina z nich by chtěla, aby ČT měla ještě více peněz. Mnohamiliardový rozpočet, s kterým ČT hospodaří, nebo podle některých kritiků spíš nehospodaří, se jim zdá stále malý.
Jen Petr Dvořák pobírá měsíčně okolo 230 tisíc korun a každý rok jednou až dvakrát dostává odměny v řádu milionů korun. O pomyslné druhé místo se dělí bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád s bývalým šéfem zpravodajství ČT Karlem Novákem. Ekonom Petr Vinklář dostal v prvním kole devět hlasů a někdejší generální komisař české účasti na Expo 2015 Jiří František Potužník osm.
Jak uvedl Deník, mezi všemi kandidáty jsou v hlavní roli peníze a jejich navýšení na chod České televize. Česká televize dnes pracuje bezmála se sedmimiliardovým ročním rozpočtem, provozuje šest kanálů, což je i podle mnoha kritik naprosto zbytečný luxus. „Když se podíváme na to, co vše ČT produkuje, že řada věcí je jen utápění peněz bez efektu, pak chápu, že chce její vedení stále více a více,” uvedl jeden ze sociálnědemokratických poslanců.
„Je to nehorázné. Když se podíváte, co v té televizi dávají, je to kolikrát hrůza. A pominu to, že počet naprostých vulgarit a extrémně sprostých slov na ČT převládá a přibývá. Ve filmech, seriálech je to opravdu častěji než na kdekteré komerční televizi,” podotkl jeden z koncesionářů pan Stanislav z Prahy 6. [bomba]
Dvořákova finanční strategie nepočítá s razantním navýšením příjmů ani výdajů, nicméně pro navýšení poplatků by klidně byl. Obdobný pohled razí Karel Novák, který by chtěl ČT financovat také jen z poplatků a podobně jako nyní z jisté míry obchodní činnosti, jako je sponzoring a podobně.
Mít koncesionářské poplatky coby hlavní zdroj financí a zlepšit jejich výběr je plán rovněž Martina Konráda. „Výběr poplatků už několik let klesá, přitom Českému rozhlasu roste. Asi to dělají lépe, a proto bych chtěl provádět výběr poplatků společně s nimi," uvedl pro Deník Konrád, který by prý ale rád našel v rozpočtu úspory, protože dnes podle něj ČT hospodaří se ztrátou.
Odlišný pohled na financování mají zbylí dva kandidáti, Petr Vinklář a Jiří František Potužník. Oba by totiž rádi čerpali i z dalších zdrojů. Podle Vinkláře lze například využít potenciál takzvané „chtěné reklamy" cílené na základě profilu jednotlivých diváků. Vinklář by také rád zprůhlednil náklady na vlastní tvorbu a zvážil v některých žánrech spolupráci s externími subjekty. To už nyní ale ČT dávno dělá. Dokonce pracuje tak, že pro ni i řada pracovníků zpravodajství dělá na externí smlouvu a sami si tak třeba platí sociální a zdravotní pojištění, což by ve veřejnoprávní společnosti mělo být spíše eliminováno.
Stávajícího ředitele Dvořáka ostatní kandidáti chválí zejména za zavedení nových programů „Déčko" a Art, vytýkají mu naopak přiblížení České televize formátům komerčních stanic a malou vyhraněnost programů ČT1 a ČT2. Ve vlastních projektech pak kladou důraz na zpravodajství, původní tvorbu a nová média.
„Rád bych uchopil nová média jako sedmý program ČT a resuscitoval ČT24," konstatuje Novák. Také Potužník chce rozšířit nabídku služeb o ty určené online generaci a posílit věrohodnost zpravodajství. Se zvýšením objektivity zpravodajství a s využitím potenciálu všech kanálů počítá i Vinklář.
Kdo povede dalších 6 let Českou televizi, se rozhodne v příštích dnech. Není ale vyloučeno, že to bude dál Petr Dvořák, který kdysi vedl Novu.