V Bulharsku zadrželi pětici Němců podezřelých z terorismu. Před dvěma týdny zase zaútočil pachatel na autobus fotbalistů Dortmundu. Zraněn byl jeden sportovec.
Každý týden nebo alespoň dva někde v Evropě odhalí policie nebo tajné služby lidi napojené na teroristické buňky. Zvláštní je, že pachatel, který střílel minulý týden v Paříži, nebyl žádným nováčkem. Policie i tajné služby ho znaly. [bomba]
„Co tedy dělají tajné služby? A jak se může takový člověk, který je v minulosti prověřován pro terorismus a podobné věci, dostat na svobodu? Zabývají se bezpečnostní služby tím, kdo všechno přichází do Evropy, kdo se rekrutuje k ISIS a že ve vzduchu visí určitě další hrozby?,” ptají se někteří bezpečnostní experti, ale i obyvatelé států, kde se teroristické činy odehrály, jako Němci, Francouzi a podobně.
I když ve Francii tvrdí, jak přísná jsou zde opatření a na každém kroku jsou všichni hlídáni, ti, kteří tam žijí, vědí, že je to trochu jinak. „Jsou tu vidět policisté, vojáci, ale to je tak všechno. Francouzi jsou dost laxní, takže zase se bude čekat, až se něco stane…,” míní Čech, pan Petr, který pár let žije v Paříži.
České republice bezprostřední nebezpečí teroristického útoku nehrozí a lidé nemusejí mít podle vedení policie ani ministerstva vnitra obavu. Nikdo ale nemůže se stoprocentní jistotou říct, že se to nikdy nemůže stát.
„Nikdo nemůže říct, že se to ČR úplně vyhne, ale momentálně nejsme zatím v přímém hledáčku teroristických aktivistů. Policie i tajné služby pochopitelně vše monitorují a spolupracují zcela jistě i s kolegy ze zemí z EU,” míní odborník na bezpečnost Andor Šándor.