Poslanecká sněmovna schvaluje novelu zákona o ČNB, která mění posuzování úvěruschopnosti. Doposud banky posuzují bonitu žadatele o hypotéku podle různých kritérií – jedním z tradičních je i LTV. Tedy poměr hypotéky k zástavní hodnotě kupované nemovitosti.
Od začátku dubna mohou privátní banky lidem půjčovat maximálně 80 procent ceny kupované nemovitosti a pár šťastných klientů, což je 15 procent zákazníků dané banky, si může půjčit částku až 90 procent hodnoty nemovitosti. Větší sumu banky půjčit nesmějí.
Nyní ale ČNB navrhuje ještě další zpřísnění. „Bude se posuzovat to, jaké celkové dluhy žadatele proti příjmům jsou a jak vysoká je měsíční splátka hypotéky proti čistému měsíčnímu příjmu. Když ale místo jednoho ukazatele budou banky zkoumat tři, na hypotéku podle ekonomů dosáhne méně lidí a úvěry přestanou být dostupné pro většinu obyčejných Čechů. [bomba]
Pokud někdo kupuje nemovitost za milion, musí mít nejméně 200 až 240 tisíc ze svých zdrojů a k tomu odpovídající příjmy. Výhodu mají zaměstnanci, lidé pracující jako OSVČ či podnikatelé musejí mít pomalu jednou takové příjmy…
„Je tu riziko, že se přestanou stavět dostupné byty a domy, protože na ně stejně mnoho lidí nedosáhne. Budou se stavět luxusní nemovitosti, na které klienti dosáhnout v podstatě i bez úvěru a hypotéku mají hlavně kvůli účetnictví, výdajům,” řekl Bleskove.cz jeden z hypotečních specialistů.
Zvláštní a až nesmyslný paradox v českém bankovnictví je, že v případě žadatelů z řad OSVČ a podnikatelů banku ani tak nezajímá, jaké příjmy má ten daný člověk aktuálně, ale kolik měl vloni. Požadují totiž daňová přiznání.
„K čemu to je - vloni jsem mohl vydělat deset milionů, takže mi úvěr dají, ale letos můžu vydělat jen dvě stě tisíc, a to je jim už jedno? Je to na hlavu postavené. Stejně jako to, že banky kdysi dávaly kdekomu a i horentní částky, kdy věděly, že to ti lidé ani nikdy nezaplatí. A dneska nechtějí dávat úvěry v řádu milonu dvou. Kam jsme se to dostali?,” ptá se jeden z klientů, který je zároveň i realitním specialistou.
A protože se mnoho nemovitostí stane nedostupných pro běžné lidi, přestane se trh s domy, chalupami a hlavně chatami hýbat. Ale mnohde i s byty. „Může to znamenat dost zásadní krizi. Těch, kteří mají v bance volné tři čtyři pět milionů, vážně tolik už dnes není,” dodal expert pan Jaroslav.