Antibiotika se totiž stávají “bezcennými”, protože ti, kteří je berou, aniž nutně musí, přicházejí o obrané látky. Státy by podle zdravotnické organzace měly více investovat do výzkumu a vývoje nových léků. A tento problém se nevyhýbá ani ČR! Ministerstvo zdravotnictví proto chystá kontroly, které se na jejich předepisování zaměří.
Světová zdravotnická organizace dokonce před tímto špatným fenoménem varuje. Stále více bakterií si totiž vyvíjí odolnost vůči antibiotikům. Nové léky navíc na trhu chybí a farmaceutický průmysl zatím jejich vývoj nechystá. [bomba]
„Až 25 000 lidí ročně zabijí v EU infekce způsobené bakteriemi, které umí odolat antibiotikům,” uvedla Světová zdravotnická organizace, která také vydala seznam dvanácti nejnebezpečnějších bakterií, mezi kterými je například salmonela, a vyzvala farmaceutické firmy aby začaly hledat nové léky.
Proto resort zdravotnictví se chce zaměřit na lékaře, kteří své pacienty likvidují právě léky, jenž vůbec neptřebují.
Kontroly lékařů budou celoplošné a resort zdravotnictví pak výsledky využije ke vzdělávání lékařů. „Konkrétní detaily o projektu zatím zveřejňovat nebudeme,” řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.
Někteří lékaři jsou přitom podle mnoha odborníků nikoli doktoři, ale spíš šamani. Zkoušejí na pacientech léky a antibiotika obzvlášť rádi. A pacienti jsou pak něco jako pokusní králíci. „Pokud lékař neumí určit diagnózu, nebo ji naopak určí velmi rychle, aniž by provedl vyšetření, a nasadí antibiotika, měl by vrátit diplom,” míní člověk z ministerstva zdravotnictví.
Doktoři totiž často na banálosti předepisují širokospektrá antibiotika místo penicilinu, ale také to, že pacienti léky vysadí předčasně. Nejhorší ale je, když lékař nasadí jedna antibiotika, za další dva dny další, a když to nezabere ještě třetí. U některých lidí mohou takové léky způsobit velké problémy.