Tuto možnost v rozhovoru pro list The Times připustil americký čtyřhvězdičkový generál Jack Keane, který se měl stát ministrem obrany v Trumpově administrativě, avšak odmítl.
„Preventivní útok na severokorejská odpalovací zařízení, podzemní jaderná stanoviště, protiraketovou obranu, dělostřelectvo a velitelské cíle mohou zůstat jedinou možností, která zbyde na stole. Rychle a nebezpečně se blížíme k vojenskému řešení,“ konstatoval Keane. [bomba]
Podobně se generál vyjádřil už o víkendu pro list The Financial Times. „Pokud Čína nevyřeší Severní Koreu, uděláme to my,“ řekl s tím, že je Čína prakticky jediným severokorejským spojencem a má na KLDR vliv.
Ve čtvrtek a v pátek by se přitom měl setkat americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na Floridě a právě téma KLDR, která pod vedením Kim Čong-una opakovaně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, by mělo jednání dominovat. [bomba]
Donald Trump dopředu avizoval, že neočekává snadné jednání. Další zkoušky balistických střel a jaderné testy ze strany Severní Koreje jsou ale pro Washington nepřijatelné.
Generál Keane, který má k Trumpovi blízko, naznačuje, že pokud jednání nikam nepovedou, může se Washington odhodlat k útoku.
Napadení KLDR by ale pravděpodobně vyprovokovalo odvetnou palbu na Soul, což by mělo podle odborníků katastrofální následky. Pokud by tato situace nastala, ovlivní to bezesporu bezpečnost na celém světě. Může se tak rozpoutat skutečně třetí “světová válka”, o které hovořili a hovoří mnohdy i různí věštci.