Postižení mohou využít například služeb školených sexuálních asistentek. Jejich nedostatek je ale zásadní. Nejde o prostitutky, jak by si někdo myslel. Jedná se o ženy, někdy i muže, kteří jsou speciálně určení pro fyzické potřeby lidí, kteří mají nějaký problém. [bomba]
Školení asistentek zajišťuje organizace Freya, kterou vede Lucie Šídová. „Nyní diskutujeme o tom, jak dále pokračovat. Bylo by dobré mít v každém regionu alespoň jednu sexuální asistentku, aby byla služba dostupnější pro lidi. Taky je potřebné proškolit muže,“ zmínila pro Deník Šídová.
Kromě školení nabízí organizace i různé kurzy zaměřené na sexualitu a vztahy lidí s handicapem, sexuální život důchodců nebo přednášky pro rodiče, kteří mají dítě s postižením a neví si rady s jeho sexualitou.
Sexuální asistence je placená, hodina vyjde na 1 200 korun. Nyní se některé další organizace chtějí na tuto problematiku zaměřit. A více se zajímat o potřeby podle individuality postiženého člověka.
„Musíme brát v potaz, že jsou tu heterosexuální, ale i homosexuální handicapovaní. A tak se to musí i řešit. Sex je běžná součást života. Jen s některými se musí pracovat jinak. Nejde vždy jen o fyzický kontakt, ale třeba i o potřebu si popovídat. Někdy je to spíš o nějaké citové situaci…,” prozradila jedna ze sexuálních “kouček” určených právě pro potřeby handicapovaných.
Zatímco se najdou i tací, kteří tuto problematiku považují za zbytečnou, podle odborníků je nutné si uvědomit, že postižení nemají často jinou šanci než tuto, jak své potřeby řešit.