Pohřeb kardinála a bývalého primase českého může být jednou z největších, i když smutných, “kulturních” událostí. Na poslední rozloučení s kardinálem Vlkem se chystají stovky politiků, kněží, biskupů, desítky arcibiskupů a tisíce věřících. A to může být problém. Vzhledem k bezpečnostním opatřením v areálu Hradu mohou nastat problémy.
Tělo zesnulého kardinála Vlka, nejspíš základně balzamováno, bude vystaveno ve čtvrtek a v pátek. Věřící se mu budou moct poklonit.
„Sobotní zádušní mši bude sloužit arcibiskup Dominik Duka. Očekáváme, že na pohřeb kardinála Miloslava Vlka dorazí další kardinálové a biskupové přinejmenším z okolních zemí a také z náboženského Hnutí fokoláre, k němuž se on hlásil,” uvedla Česká biskupská konference. [bomba]
Zcela jistě na pohřeb dorazí i zástupci Vatikánu, různých kulturních institucí a už nyní je jasné, že mnohé farnosti vypraví autobusy na pohřeb. Zvažují to nejenom na jihu Čech, odkud Vlk pocházel a kde byl v 90. letech biskupem, ale i z dalších farností, kde ještě jako řadový kněz působil.
Arcibiskupství pražské zatím neurčilo, kde bude tělo zesnulého kardinála před pohřbem vystaveno. V úvahu připadá budova pražského arcibiskupství nebo Chrám svatého Víta. Jednání s Kanceláří prezidenta republiky o této věci zahájí zástupci arcibiskupství v pondělí.
Pozůstatky kardinála Miloslava Vlka budou po zádušní mši a všech ceremoniích uloženy v arcibiskupské kapli svatovítské katedrály, kde jsou pohřbeni i mnozí Vlkovi předchůdci, například i kardinál František Tomášek (+1992).
V posledních měsících Miloslav Vlk trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. Nemoci podlehl v sobotu dopoledne v Praze.
Lítost nad úmrtím kardinála Vlka vyjádřila řada českých politiků a osobností veřejného života. Papež František poslal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi v souvislosti s Vlkovým úmrtím soustrastný telegram.