O této novince rozhodl Senát, a to z toho důvodu, že stát chce zamezit možným podvodům s podporou kandidátů. Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které Česko zažilo při premiérovém hlasování. Ministerstvo vnitra kvůli zpochybněným podpisům odmítlo připustit do volebního klání Tomia Okamuru, Vladimíra Dlouhého a Janu Bobošíkovou.
Všichni se obrátili na Nejvyšší správní soud, kde sice všichni uspěli s námitkou proti vyčíslení neplatných hlasů, ale s výjimkou Bobošíkové přesto do voleb nezasáhli. I podle metodiky soudu měli Dlouhý a Okamura tolik neplatných hlasů, že počet platných nedosáhl potřebných 50 tisíc. [bomba]
„Tato novela má vyhovět požadavku Ústavního soudu. Ten doporučil minimalizovat riziko falšování podpisů a zároveň upravit ověřování jejich pravosti. Uvedením čísla průkazu je možné zjistit, zda osoba existuje a zda nebyl doklad padělaný,“ vysvětlil ministr vnitra Milan Chovanec.
Novinka s podpisy a čísly občanky či pasů se týká občanských kandidátů o Hrad, kteří se nemohou opřít o nominaci od poslanců nebo senátorů. Svůj plán kandidovat na prezidenta republiky dosud oznámil textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a občanský aktivista Marek Hilšer a byznysmen Igor Sládek. Stávající hlava státu Miloš Zeman by měla dát jasné slovo tento týden. Očekává se ale to, že Zeman kandidaturu potvrdí.