Armáda se chystá na možný pokles počtu zájemců o vstup do služebního poměru vojáka z povolání. Proto vojsko hledá možnosti, jak zatraktivnit službu a přilákat možné zájemce. „Letošní plány počítají s nástupem 2 000 nových vojáků, by se cíl mělo podařit naplnit,” uvedla náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky AČR Lenka Šmerdová.
Ministerstvo obrany v minulosti kvůli snížení rozpočtu v minulosti zastavilo nábory a početné stavy vojáků se dostaly z 27 000 na méně než 21 000. Masivní nábor armáda zahájila v posledních dvou letech. Každoročně chce přijmout kolem 2 000 lidí.
„Loni byl tento cíl překonán o 148 osob. Při započtení přirozeného odchodu, který byl minulý rok kolem 840 lidí, se tak řady ozbrojených sil ročně rozrůstají o více než 1 300 nováčků,” uvedla Lenka Šmerdová. [bomba]
Začátkem letošního roku měla Armáda ČR 23 184 profesionálních vojáků. Vojsko by rádo zvýšilo tabulkové stavy kvůli bezpečnostní situaci na více než 30 000.
Letos v lednu například kurz základní přípravy ve Vyškově nastoupilo 519 nových vojáků. „Momentálně vrcholí výběry pro nový nástupní termín. K dnešnímu dni jich už máme vybráno 630,“ poznamenala Šmerdová s tím, že předpokládá, že se letos rekrutační cíl podaří naplnit.
Nyní se například spekuluje o tom, že stát bude chtít znovu zavést povinnou vojenskou službu, aby případně alespoň na čas doplnilo stavy. Podobné plány už vloni ze strany vlády šly směrem k veřejnosti. Zatímco jedni jásali, jiní se báli, že budou obnoveny odvody mladíků. Přičemž nově by se "na vojnu" nechodilo na rok nebo dva, jak tomu bývalo, ale třeba jen na tři až šest měsíců. To by ale ČR přišlo na desítky miliard korun, které nyní nemá. Přičemž armáda spolkne každoročně z rozpočtu mnoho miliard.
A tak alespoň do doby, než bude jasněji, jak to v dalších letech s náborem nováčků bude, začalo ministerstvo obrany ustupovat od požadavků na jejich výborný zdravotní stav. Šanci na vojenskou kariéru do některých pozic proto mají i lidé s cukrovkou, lupénkou nebo astmatem. Naopak se tím vojsko jako zaměstnavatel stává tím, který “nediskriminuje” lidi s jistým zdravotním omezením.