Přitom tahle situace tu panuje už mnoho let a nikdo s ní nic nedělá. Až teď, pár měsíců před volbami, se ministr probudil a najednou jej toto téma zajímá. „Pozdě, ale přece. I když tohle by měla být samozřejmost, ne aby to někdo řešil. Je divné, že Češi platí za šmejdy a chemické potraviny stejně, někdy i více než sousední Němci nebo Rakušáci, kteří mají mnohonásobně vyšší mzdy," diví se jeden z podnikatelů.
Ministerstvo zemědělství chystá v první polovině roku srovnání potravin koupených v Česku a u západních sousedů. Získaná data by měla sloužit k tlaku na Evropskou unii, aby normy pro výrobky byly ve všech členských státech stejné. Proč ale na EU netlačil někdo už dávno? Od Zemana přes Paroubka, Klause, až po Nečase či Topolánka v dobách, kdy byli premiéry? [bomba]
Jurečkův plán je následující, chce srovnat potraviny zakoupené v Česku, na Slovensku a Maďarsku s těmi koupenými v Německu a Rakousku. Ministerstvo zemědělství chce srovnáním dokázat, že stejné potraviny zakoupené v Česku a na západě Evropy mají různou kvalitu. S takovými daty by pak mohlo dojít ke změně evropské legislativy, aby stejné výrobky měly stejnou kvalitu v celé evropské unii.
„Kolegové v parlamentu tomu nevěří, berou to na lehkou váhu," vysvětlila europoslankyně Olga Sehnalová. "My chceme dokázat úředníkům v Evropské komisi, že to téma je vážné. Výrobek, který vypadá na první pohled stejně, má stejnou grafiku a obal a má různé složení, tak si myslím, že jde o klamání spotřebitele," vysvětlil Jurečka.
Zákon přitom takové jednání nezakazuje. „Je legální za předpokladu, že je odlišné složení řádně vyznačeno na obalu výrobku," přiblížil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.
Podle výzkumu SZPI se ale celkem 88 procent Čechů praxe dvojí kvality dotýká a 36 procent z nich to dokonce označuje za nehoráznou manipulaci. Zarážející je, že horší produkt prodávaný v Česku nebývá zpravidla levnější.
Marian Jurečka chce výsledky srovnání do Bruselu poslat v druhé polovině roku a do jeho konce znát výsledek. „Kdyby jezdil pan ministr častěji do Bruselu, tak by věděl, že to je na léta. V tuhle chvíli to vypadá strašně sympaticky, všichni zatleskáme, ale prosadit v Bruselu něco takového. Bude lepší, když se budeme spoléhat sami na sebe," klidnil nadšení poslanec Petr Bendl.
Ministerstvo zemědělství věří, že se podaří Evropskou unii přesvědčit, aby se tématem dvojí kvality začala zabývat intenzivněji i proto, že stejný problém řeší i naši sousedi.