Rakouská vládní koalice se dohodla na zákazu závojů, které zahalují celý obličej, jako jsou například burky. Zákaz má platit na veřejných prostranstvích, mezi něž spadají i soudy nebo školy. Zákon obsáhne také obecný zákaz nošení šátků a dalších náboženských symbolů pro státní zaměstnance. [bomba]
Tato opatření velké koalice socialistů a lidovců jsou považována za pokus zvrátit vzestup popularity Svobodné strany Rakouska, jejíž kandidát Norbert Hofer těsně prohrál v prezidentských volbách minulý měsíc. Koalice se přitom minulý týden málem zhroutila během krizového vyjednávání o budoucím směřování vlády.
„Návrh je to dobrý, jen se nyní bojíme, že to spustí vlnu nenávisti a Rakousko se stane magnetem pro teroristy. Ostatně ti už tu řadu útoků plánovali, ale naštěstí se podařilo je zhatit," říkají někteří občané sousední země.
"Důvodem k zavedení zákona je snaha o otevřenou společnost, která předpokládá otevřenou komunikaci. Zakrytý obličej na veřejných místech otevřenou komunikaci vylučuje, a proto musí být zakázán," říká se v oficiálním prohlášení.
Nošení burky je přitom v Rakousku stále častější. Například mnohá alpská střediska, kde trvale pobývá řada rodin ze zemí Perského zálivu, jsou plná žen, které chodí v burkách. Podobný obrázek je ale také ve Vídni nebo v Linci. Přitom v této ryze křesťanské zemi působí tato "móda" trochu bizarně!
Stejný zákaz zavedlo i pár dalších evropských zemí, ten rakouský lze ovšem považovat za symbolický. „Je důležité vypadat neutrálně, především pro ty, kdo jednají s veřejností, například na policii nebo ve škole," uvedl ministr pro integraci a ministr zahraničí Sebastian Kurz.
Podobný návrh zákona má nyní řešit i německý parlament. Stejné nařízení platí už několik let třeba ve Francii nebo Belgii. Právě tam ale teroristické útoky už byly.