Některé zrůdy z koncentračních táborů, především Osvětimi, ještě žijí! Jsou jich možná desítky. Databáze je výsledkem vyšetřování, obnoveného komisí pro stíhání zločinů proti polskému národu v roce 2011 na základě práce profesora Aleksandra Lasika. Tomu se podařilo shromáždit údaje o celkem 25 000 esesácích, působících v koncentračních táborech v letech 1939 až 1945.
„Posádka Osvětimi čítala v různých období od několika stovek až po 4 480 esesáků a 71 dozorkyň v lednu 1945, kdy tábor evakuovali před blížící se sovětskou armádou. Necelých 12 procent bylo po válce odsouzeno,” uvádí polské úřady i média.
„Začínáme od Osvětimi, ale budeme se věnovat i dalším táborům,“ přislíbil šéf IPN Jarosław Szarek, který označil objev za historický den. [bomba]
Údaje o dozorcích jsou podle něj i odpovědí na mylná tvrzení o „polských koncentračních táborech“. Ve skutečnosti šlo o nacistické tábory v okupovaném Polsku, resp. Osvětim byla za války přičleněna k Německu.
„Tato databáze je výsledkem dlouholetého bádání. Němci nařídili vězňům spálit dokumenty o táboře. Je jistým paradoxem, že v současnosti máme více seznamů obětí než dokumentů o katech,“ uvedl ředitel osvětimského muzea Piotr Cywiński.
Jen v Osvětimi zemřelo nejméně 1,1 milionu lidí, vesměs Židů. Jde ale pouze o registrovaná jména. Ve skutečnosti jich mohlo být až o půl milionu více.