Dílo, jež jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza vytvářel přes 60 let, láká ročně desetitisíce lidí. „I přes generální opravu betlému, jehož úvodní scéna je již rozebraná, se expozice nezavře - zájemci si prohlédnou jesličky při renovaci, která potrvá dva až tři roky,” řekla mluvčí Muzea Jindřichohradecka Marie Hazuková.
Od 70. let se betlém nerestauroval, mechanika je téměř v havarijním stavu. Podle etnografky muzea Alexandry Zvonařové by se čekalo jen na to, kdy mechanismy doslouží. To samé platí u figurek. Jsou ze zvláštního materiálu, který je velmi náchylný k poškození. [bomba]
Jesličky vytvářel Krýza od poloviny 19. století. Za tu dobu se betlém restauroval dvakrát: v roce 1935, kdy se jesličky nastěhovaly do muzea, a v roce 1967, kdy se stěhovaly z přízemí do prvního patra budovy. Od té doby se ještě zmodernizovala elektroinstalace a protipožární systém.
„Oprava je o to náročnější, že Krýza nebyl mechanik. On pracoval systémem pokus - omyl, takže si vzal cívku od nití, kus válečku na nudle, část kolovrátku a začal to spojovat pásky, nitěmi a různými nekonečnými pásy a zkoumal, kdy se to začne pohybovat. A když to fungovalo, tak to použil. Je to spíš nahodilá záležitost," uvedli pracovníci muzea.
Renovace Krýzových jesliček vyjde na stovky tisíc korun. Jesličky obsahují 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, se nyní hýbe díky elektromotoru.