Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila v řadě evropských zemí včetně Nizozemska, Dánska, Maďarska nebo Řecka. Česku se zatím vyhýbá, ovšem není vyloučeno, že by se znovu mohla objevit!
Vybíjení desetitisíců kusů drůbeže zahájili na severozápadě Německa už během vánočních svátků. Celkem se opatření dotklo sedmi velkochovů. Na některých se nákaza přímo potvrdila a další byly s postiženými farmami v kontaktu. [bomba]
Už v listopadu museli v Dolním Sasku, které je považováno za centrum německého drůbežářství, vybít více než 30 000 kusů drůbeže ve velkochovech. Už tehdy úřady nařídily, aby chovatelé drůbež drželi v uzavřených prostorech.
“Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila také na farmách v Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku či Chorvatsku. Dnes případ nákazy vysoce nakažlivým virem ptačí chřipky H5N8 u volně žijící labutě potvrdilo Řecko,” píší evropská média.
Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.
Na Slovensku se také vysoce patogenní ptačí chřipka objevila a byla potvrzena v domácím drobném chovu. Jednalo se o subtyp H5. Přenos tohoto druhu ptačí chřipky na člověka nebyl dosud potvrzen. Majitel chovu ohlásil v úterý hromadný úhyn drůbeže, načež inspektoři vykonali obhlídku. Bylo zjištěno, že v průběhu tří dnů během vánočních svátků došlo k úhynu celého chovu — 65 kusů drůbeže.
Chřipkový kmen H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.