Podle některých názorů z Bruselu zatěžují obálky a fólie s bublinkami ekologii, hlavně kvůli nadprůměrnému množství odpadu. Přitom výroba bublinek je čistě ekologická, protože se vyrábí z recyklátů. Jak igelitová, tak i papírová část, pokud jde o obálky různých velikostí a typů.
“Slyšela jsem to asi třikrát, že rok 2018 je posledním, kdy se budou bublinkové fólie a výstelky vyrábět. Prý proto, že to zatěžuje ekologii a že je z toho více odpadu. Takže si páni v Bruselu zase něco vymysleli,” komentovala prodavačka z jednoho pražského papírnictví. [bomba]
Podobně hovoří i někteří pracovníci na pobočkách České pošty. “Obálky s bublinkami máme, tedy zatím, než to přestanou vyrábět. Ještě rok a pak to prý končí,” řekla Bleskove.cz pracovnice pošty.
Na dotaz redakce centrála České pošty uvedla, že tyto informace zatím k dispozici nemá. “Tyto informace zatím nemáme. Nemůžu to potvrdit, ale ani vyvrátit. K nám se informace o možném konci výroby a dodávek blublinkových obálek a fólií zatím nikterak nedostala,” uvedl mlučí pošty Ivo Vysoudil.
Bleskove.cz se chtělo dotázat na informaci zastoupení Evropské unie - Evropské komise v ČR. Na pobočce je v telefonu pouze informace, že až do 2. ledna je kancelář mimo provoz. Z evropských poslanců taky zatím nikdo telefon nezvedl.
“Slyšel jsem o tom, že to EU zvažuje a že dokonce chystá zákonnou úpravu. Jak to ale bude dál, nevím,” dodal zdroj z Bruselu s tím, že se chystají i některá další “povedená” nařízení, která ve výsledku nic neřeší.
“Taky nám tu někdo říkal, že bublinky ve své podobě, jak jsou dnes, skončí. Jsem zvědav, do čeho budeme sklo balit,” podotkl vedoucí výroby sklářských výrobků ze severních Čech.
Před časem se i na světových serverech objevily zprávy o konci bublinkových fólií. Ovšem v souvislosti se zvukem z bublinek. Jak informoval Wall Street Journal, výrobce v USA mění produkci a nové bublinky už nebudou vydávat žádný zvuk.
Obalový materiál vyrobený z polyetylenu, který může sloužit i jako tepelná a zvuková izolace, vynalezl v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně coby 3D tapetu. Okamžitě se stala celosvětovým hitem, ale s růstem konkurence a expanzí globální výroby musela společnost Sealed Air změnit strategii. Začátkem července proto oznámila, že bude vyrábět nový typ bublinkové fólie, která ale přijde o svůj charakteristický praskavý zvuk.
Na to, jak to s bublinkami dopadne, si zřejmě budeme muset ještě pár měsíců počkat.