Medvědí Vánoce v Krumlově se staly za ta léta tradiční atrakcí, bez níž si mnozí lidé neumí Štědrý den představit. Lidé mohou ochutnat tradiční medvědí punč, čaj s medem a cukroví. Děti dostávají plyšové hračky. Krmení medvědů je v Českém Krumlově velkou atrakcí, loni ho vidělo téměř 1 200 lidí.
Medvědář Jan “Míša” Černý každý rok svým svěřencům připravuje opravdu bohatou nadílku. Více než třicetiletá Kateřina, maminka večerníčkových medvídků Vojty, Kuby a Matěje, Honzíka a Elišky, a také medvědice Marie Terezie prožívají vánoční hodování. Ještě v loni hodoval i otec medvědů Vok, který bohužel letos stářím uhynul.
“Aby nadílku zvládli, předchází tomu mírný půst. Dostávali víc pít a dostatek rybího tuku,” řekl Bleskove.cz medvědář Jan “Míša" Černý. [bomba]
Do zámeckého příkopu medvědům už ráno připravuje cukrovím ozdobené šestimetrové jehličnaté stromy. Pod nimi medvědi nachází také jablka, pomeranče a vánočky pokapané rybím tukem a medem. "Pro návštěvníky máme vždy 280 litrů medvědího mlsu. To je můj speciální vylepšený vánoční punč," prohlásil Černý. Pro děti medvědář chystá vždy kromě 200 litrů čaje s medem a citronem také 25 košíků sladkostí a hraček, které pořizuje z pravidelného příspěvku města.
V Českém Krumlově jde každý rok o naprostý unikát. V takovém měřítku se nikde medvědí Vánoce neslaví a rozhodně je nesleduje tolik lidí, jako právě v městě zapsaném na seznamech UNESCO.
Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.
Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s italským rodem. Údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku pocházejí z druhé poloviny 16. století.
A nejenom medvědi z Krumlova ale i my vám všem za celou redakci přejeme Šťastné a veselé…!