Zatímco SÚRAO a vláda uváděly, že pro plánované úložiště vyhořelého jaderného odpadu zvažují jednu z lokalit na Vysočině, především Kraví horu s tím, že zbylé lokality ze seznamu vypadly, teď je vše jinak!
“Zase nám lžou. Opět nás staví do situace nejistoty. Jak si můžou dovolit takovou drzost. Ničit pozemky, ceny nemovitostí a podobně. Jsou to prolhaní parchanti,” uvedla paní Blanka, majitelka domu u jihočeské Jistebnice, kde je jedna z lokalit plánovaného úložiště!
Správa úložišť radioaktivních odpadů požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) řekl, že návrh na snížení vytipovaných lokalit na dvě nevyšel, proto se pokračuje v původním plánu sedmi míst.
“Jak nevyšel? Takže lže SÚRAO, lže ministr Mládek, lže celá vláda? Asi je na čase si na lži zvyknout. Jsou to prostě lháři a podvodníci,” zlobí se lidé z dotčených lokalit, včetně starostů okolních obcí. Přitom třeba okolí Jistebnice, Božejovic, Božetic, Nadějkova, je jedno z nejkrásnějších v kraji. Zde by mohlo vzniknout místo, které bude zcela zničené, navíc těžce zatížené dopravou a podobně. “Ceny nemovitostí půjdou dolů, bude to tu hrozné. Měli dost času na to si to tady zkoumat a my jasně říkáme ne! I referendum z naprosté většiny rozhodlo, že úložiště tu nechceme,” volají místní i okolní obyvatelé. [bomba]
"V létě jsem dal návrh na dvě vytipovaná úložiště, že by se zredukovalo z těch sedmi. Tento návrh nenašel pochopení," uvedl ministr Mládek. Sedm míst bude prozkoumáno povrchově a z nich se vyberou čtyři, posléze dvě a nakonec jedno místo, kde by se hlubinné úložiště mohlo začít budovat kolem roku 2050. SÚRAO předpokládala, že práce na prvním průzkumu skončí v roce 2018. Teď však požádala o prodloužení termínu o další dva roky.
"Nepočítali jsme s tím, že místo standardních jednoho - dvou měsíců projednávání, se ten proces prodlouží na rok a půl," řekl ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Vysvětlil, že jde o administrativní krok, který umožní dokončit průzkum a získat informace o jednotlivých lokalitách. Pak vybere čtyři z nich, které pokročí do další etapy průzkumu. "Tam už předpokládáme vrtání hlubokých vrtů," doplnil Slovák.
Lidé tomu ale nevěří a tvrdí, že SÚRAO tam, kde se “někdo” rozhodne, úložiště nechá vybudovat. Starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti, uvedl, že obce jsou postupem znepokojeny. Ve všech sedmi lokalitách podalo už dřív 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.
Platforma žádá zastavení průzkumných prací a jasné nastavení pravidel. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají být 111 miliard korun.