VZP získává miliardy korun od plátců, navíc má téměř neomezené pravomoci. Teď se její vedení uvolilo, že udělá milosti těm, kteří to nutně potřebují.
Lidé s roztroušenou sklerózou mají podle ČRO šanci, že brzy získají lepší zdravotní pomůcky. Už několik měsíců pacienti v Česku testují elektronické stimulátory, které jim usnadňují chůzi.
Zdravotní pojišťovny ale dosud odmítaly na přístroje, které stojí jako malé osobní auto, poskytnout příspěvek. Zatímco investovaly v uplynulých letech do svých aut, nákupu či staveb luxusních sídel. Ovšem tohle jim přijde zbytečně drahé. [bomba]
Na elektronické stimulátory budou mít zřejmě pacienti ze zákona nárok, pokud jim je doporučí jako jedinou alternativu ošetřující lékař. “Znamená to, že zase záleží na někom, kdo se jak vyspí. Je to nespravedlnost a šikana,” myslí si jedna z pacientek s roztroušenou sklerózou.
„Je to stejné, jako u jakéhokoliv jiného zdravotnického prostředku. Třeba u berlí nebo i léků,“ komentuje právník Ondřej Dostál. Přičemž na berle má nárok každý, kdo má problémy s nohami, včetně úrazů.
Jenže v praxi pojišťovny posuzují případy individuálně a neproplácí je automaticky. Stejným způsobem se k pacientům chová i Všeobecná zdravotní pojišťovna, která jim teď poprvé uhradí 75 procent ceny přístroje.
„Tímto způsobem bude naše pojišťovna postupovat i nadále,“ potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podobně by se mohly zachovat i další české zdravotní pojišťovny, které se zpravidla řídí jejím příkladem.
“Už to je úspěch. VZP a další se chovají tak, jako že jim tu vše patří, přitom hospodaří s našimi penězi. Je to ostuda tohoto státu,” míní pacientka z Brna.
Dočkat pomůcky by se mohli lidé s touto nemocí snad už v příštím roce, pokud projde toto nařízení schvalovacím řízením.