To je například i problém léčby rakoviny. Česká hematologická onkologie se totiž potýká s nedostatkem peněz na léčbu rakoviny krve. Zatímco léčba nemocných pacientů je stále účinnější, zdravotní péče o ně je velmi drahá. Upozornil na to Český rozhlas.
Počet nemocných se zhoubnými nemocemi krve se každoročně zvyšuje o 4 000 lidí, celkem jsou jich desítky tisíc! Jenomže hrozí, že některým pacientům se sice drahé, zato účinné léky nemusejí dostat. Hematoonkologická centra mají problém s úhradami za léčbu, protože pojišťovny tvrdí, že jsou vyčerpány limity.
“Jak může někdo použít slovo limit pro léčbu závažného onemocnění. Všichni víme, jak mnohé pojišťovny, včetně té největší, vyhazovaly miliardy. Jak to tu fungovalo a stále funguje. Proč se neustále vydávají stamiliony ne-li miliardy na léčbu feťáků a těžkých alkoholiků, ale pro lidi, kteří si své nemoci nezavinili, ne? To samé, když onemocní malé dítě a potřebuje speciální léčbu, pojišťovna řekne, že to neproplatí. Co je to za zrůdy?,” řekla naštvaně Bleskove.cz jedna z lékařek věnující se onkologické praxi. [bomba]
Léčba hematoonkologických nemocí je u nás přitom podle předsedy České hematologické společnosti Jaroslava Čermáka stále účinnější. „Počet nemocných narůstá ve všech diagnózách. Léčba je dnes výrazně efektivnější, než byla. Pacienti se dožívají třeba i šestinásobku, jejich počet se ale hromadí,“ uvedl.
Zatímco nemocných přibývá, peněz na jejich léčbu ubývá. Na léčbu zatím dosáhnou všichni, podle lékařů je ale tento stav neudržitelný. V ČR celkem funguje osm center specializované hematologické péče. Podle platné úhradové vyhlášky ale třeba brněnská nemocnice dostala za tuto léčbu jen 416 milionů. Deficit, odhadnutý pro příští rok, je přitom téměř 100 milionů korun.
Odborníci navrhují dvacetiprocentní skokové navýšení úhrad zdravotních pojišťoven. Ty to ale odmítají. Proto nyní ministerstvo zdravotnictví dělá vše pro to, aby šlo do úhrad za tento typ léčby maximální možné množství peněz z veřejného zdravotního pojištění.
“S nemocí krve zápasím dvanáct let. Zatím úspěšně. Nezavinila jsem si to. A kdybych měla přijít o ty léky, je konec. Proč pojišťovny vůbec řeší, zda přidat nebo ne? Kdyby dostal ředitel VZP či jiné pojišťovny leukémii, určitě by si uměl poradit. Jak to máme dělat my, obyčejní lidé?,” ptá se paní Marta, jedna z pacientek.
Mnoha pacientům, nejen onkologickým, vadí, že neexistuje kontrola toho, na co opravdu pojišťovny peníze získané od plátců využívají. Jak efektivně? Kolik peněz se skutečně vrací do zdravotnictví a kolik jde na “provoz”. “Pokud by to tak bylo a bylo by to veřejně kontrolované, jsem přesvědčena, že by to vypadalo jinak. Ostudou ČR je, že se musí sbírat víčka od PET lahví na léčbu malých dětí, zatímco jinde se vyhazují stamiliony. Jsme opravdu extrémní země v tomto ohledu. Tak malá, tolik peněz, ale s tolika průšvihy a plýtváním. Kolik miliard se vyhodilo za uplynulé roky za ty paláce, různé přestavby, úpravy, drahá auta, cesty a odměny třeba představitelům VZP? Nehorázné,” rozčiluje se lékařka onkoložka.
A není sama. Tuhle situaci hodnotí kriticky i přednostové některých klinik, lékaři a podobně. Jen nemohou být konkrétní. Bojí se, že by jim některé pojišťovny přestaly proplácet či včas proplácet úkony.