Jak uvedla ČT, přes milion lidí v Česku pije alkohol tak, že jim to může škodit a hrozí jim závislost, nebo v míře, kterou experti považují za škodlivou. Kvůli alkoholu také lidé umírají, a to čtyřikrát častěji než kvůli nelegálním drogám. Užívání pervitinu a opiátů však možná v Česku kulminuje, meziročně narkomanů mírně ubylo.
Podle výroční zprávy o návykových látkách pije 540 tisíc lidí alkohol tak intenzivně, že jim to může škodit, a 640 tisíc pije rizikově a hrozí jim vytvoření závislosti. Spotřeba alkoholu přitom neklesá, přestože z aktuálního průzkumu vyplývá, že piva se pije méně, a také se vyprazdňují hospody. Místo na pivo do hospody si totiž lidé stále častěji chodí kupovat alkohol do večerek, kde bývá levnější. Někdy si ho ani nenosí domů a posedávají s ním před obchodem. [bomba]
Ve večerkách navíc často nenarazí na žádné komplikace při nákupu alkoholu ani mladiství. Zatímco velké řetězce pořádají pro prodavače a prodavačky školení a alkohol tam lidé mladší 18 let tak snadno neseženou, ve venkovských večerkách je to jiné. „Až 90 procent lidí, kteří jsou za pultem, neví, že to může být trestný čin,“ podotkl národní protidrogový koordinátr Jindřich Vobořil.
Z výroční zprávy o návykových látkách vyplývá, že v minulém roce ubylo mladistvých popíjejících alkohol. Přesto z šestnáctiletých lidí, které autoři oslovili, se více než dvě třetiny za předchozí měsíc napily alkoholu a 42 procent šestnáctiletých dokonce vypilo více než pět skleniček. „Jsme v přepočtu na hlavu zlatí medailisté v počtu dětí do 16 let, ze základní školy, kteří se pravidelně jednou za týden opijí,“ podotkl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Primát alkoholu vyniká o to více, že na rozdíl od něj popularita nelegálních tvrdých drog nestoupá. Loni naopak jejich uživatelů mírně ubylo z 48 tisíc na 46,9 tisíce. Drogy se ale v Česku dále ve velkém vyrábějí. Za rok bylo odhaleno 220 pěstíren konopí a 263 varen pervitinu.