O zápisu loutkářství, které je Čechům i Slovákům tolik vlastní, informovala mluvčí českého ministerstva kultury Simona Cigánková.
Česká republika již má na seznamu slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky; spolu s dalšími zeměmi má Česko z minulosti na seznamu zapsané také sokolnictví. [bomba]
“Zapisují se tradice, jimž hrozí úpadek či zánik, považované za součást kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že je budou zhodnocovat a podporovat jejich přenášení z generace na generaci,” uvedla Cigánková.
Výbor letos posuzoval 37 žádostí o zapsání do reprezentativního seznamu a šest na seznam nemateriálního kulturního dědictví v ohrožení. Součástí nehmotného kulturního dědictví se tento týden staly také kubánská rumba, belgické pivo, novoroční oslavy společné 12 asijským zemím, čínský kalendář slunečních období nebo novodobá tradice oslav Nového roku v Bangladéši, kterou zavedli místní studenti v roce 1989.
Ze záspisu loutkářství má radost i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) “Oceňuji úsilí českých a slovenských kolegů, jejich nesmírně kvalitní práci na společné nominaci fenoménu loutkářství, který naštěstí nikdy nezestárne, neboť přináší radost dětem i dospělým a provází nás životy od dětství do seniorského věku," uvedl ministr.
V ČR působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Ještě v polovině minulého století existovalo kolem 3 000 souborů. Loutkářskou tradici v tuzemsku rozvíjí řada festivalů. Loutkářská Chrudim existuje od roku 1951 a je nejstarší svého druhu v Evropě.
Mezi nejvýznamnější současné nezávislé loutkářské skupiny patří Buchty a loutky, Divadlo bratří Formanů či Divadlo Continuo. Sto let už mezi amatéry existuje pražská Jiskra a zanedlouho sté výročí oslaví Říše loutek.
Jedním z nejslavnějších loutkářů je Matěj Kopecký, který je spokován s jihočeským Týnem nad Vltavou. Jako autor Kašpárka. Velkou zajímavostí je to, že Kopecký mě 15 dětí, dospělosti se jich dožilo jen 6. Tři z nich – synové Josef, Václav a Antonín – se také věnovali loutkářství. Byl rovněž předkem známého komunistického ideologa Václava Kopeckého.
Poslední měsíce svého života prožil v Kolodějích nad Lužnicí u svého přítele Václava Šonky, kde také zemřel. Byl pochován v Týně nad Vltavou. Ovšem nikdo přesně neví kde. “Je zde jeho hrob, ale to není místo posledního odpočinku, jde jen o symboliku. Pochován je zkrátka někde jinde…,” uvedl člověk znalý historie Týna. A kromě jiného, v jižních Čechách, v Prachaticích, je navíc i unikátní muzeum Loutek a cirkusu, jediné svého druhu v ČR, které spravuje Národní muzeum v Praze.
České loutkářství v současné době drží nad vodou i unikátní spojení loutek Spejbla a Hurvínka. Právě tyto loutky jsou díky Divadlu Spejbla a Hurvínka, jeho ředitelce Heleně Štáchové a Jiřímu Kláskovi, známy po celém světě a divadelní představení jsou jak pro děti, tak pro dospělé.
Loutkovému divadlu ze známých osobností se věnují i manželé Jan Přeučil a Eva Hrušková, kteří s ním jezdí napříč republikou.