V roce 1985 bylo na světě asi 151 000 až 163 000 žiraf, v loňském roce jich však podle Mezinárodního svazu na ochranu přírody bylo už jen 97 562. Ocitly se tak v kategorii "zranitelných" druhů.
Svaz nyní zvýšil stupeň ohrožení u 35 druhů a snížil u sedmi druhů, které se nacházely v nejohroženější kategorii. “Žirafa je jediným savcem, jehož stupeň byl letos změněn. Všichni si myslí, že žirafy jsou všude, ale nejsou," řekl zástupce instituce Julian Fennessy. [bomba]
Vědci upozornili na to, že ačkoli má mnoho lidí obavy z vyhynutí slonů, na světě jich je oproti žirafám čtyřnásobek. Podle něj žirafám hrozí, že vyhynou bez povšimnutí.
Podobný názor zastává i biolog z americké Dukeovy univerzity Stuart Pimms. Většina lidí se podle něj domnívá, že žirafy nic neohrožuje, protože jsou zvyklí je vidět v zoologických zahradách. Podle Pimmse by se za ohrožené mělo označit mnohem víc druhů.
Za poklesem počtu žiraf stojí úbytek jejich přírodního prostředí, nemoci a útoky lovců. Z přírodního prostředí žirafy vytlačují lidé, což se děje především ve střední a východní Africe, kde populace žiraf výrazně klesá. Naopak na jihu Afriky počet žiraf prý vzrostl.
Podle Mezinárodního svazu na ochranu přírody už 860 druhů rostlin a živočichů vymřelo a 68 druhů živočichů už nežije ve volné přírodě. Více než 1 300 druhů je v ohrožení.